کالین پاول به‌دلیل عوارض ناشی از کرونا درگذشت

پاول با ادعای داشتن سلاح کشتار جمعی توسط عراق در شورای امنیت، از بانیان حمله به این کشور شد و بعدها به دلیل عدم صحت این ادعا ابراز شرمساری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کالین پاول، رئیس پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، و وزیر خارجه اسبق آمریکا، به‌دلیل عوارض ناشی از بیماری کرونا در سن 84 سالگی درگذشت.

خانواده این ژنرال پنج ستاره، شامگاه دوشنبه، 19 اکتبر در پیامی با اعلام درگذشت کالین پاول و تشکر از پرسنل بیمارستان نظامی والتر رید در مریلند، گفتند که او هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بود.

نام پاول یادآور سخنرانی جنجالی او در شورای امنیت سازمان ملل در فوریه 2003 پیش از حمله ارتش آمریکا به عراق است. او در آن سخنرانی مدعی شد که بغداد دارای سلاح کشتار جمعی است و همین ادعا باعث حمله ایالات متحده به عراق و سقوط نظام صدام حسین شد. پس از حمله به عراق که پیامدهای آن تا به امروز گریبانگیر مردم این کشور است، معلوم شد که چنین ادعایی صحت نداشته است.

پاول بعدها از اظهارات نادرست خود در شورای امنیت اظهار شرمساری کرد و آن را لکه ننگی در گذشته سیاسی خود به‌شمار آورد.

او همچنین در مقام وزیر خارجه دولت بوش پسر، با متهم‌کردن سازمان القاعده به حملات 11 سپتامبر به پاکستان سفر کرد و مقدمات حمله ارتش آمریکا به افغانستان را فراهم ساخت.

پاول مبتلا به بیماری «مالتیپل میلوما» یا سرطان سلول‌های پلاسمایی بود که دستگاه ایمنی بدن را مختل می‌کند. وی همچنین در اواخر عمر گرفتار بیماری «پارکینسون» شده بود. مجموع این عوامل باعث شد او نتواند در برابر همه‌گیری کووید-19مقاومت کند، و در نهایت در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دنیا رفت.

پاول فرزند یک مهاجر جامائیکایی سیاهپوست به آمریکا بود و در محله هارلم شهر نیویورک به دنیا آمد. وی در جوانی به ارتش آمریکا پیوست و در جنگ ویتنام شرکت کرد. او در اواخر دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان به مقام مشاور امنیت ملی رسید. پاول در دوران بوش پدر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا شد.

دوران حضور پاول در دولت بوش پدر با مشارکت وی در برخی اقدامات نظامی آمریکا در اواخر قرن بیستم، از جمله عملیات پاناما در سال 1989، جنگ اول خلیج در 1991، و مداخله در سومالی مصادف شد.

پس از پیروزی نیروهای ائتلاف بر صدام حسین به دنبال حمله عراق به کویت، پاول به گزینه اصلی برای کسب اولین مقام ریاست جمهوری توسط یک سیاهپوست تبدیل شد. اما هر بار که بحث ریاست‌جمهوری وی مطرح می‌شد، با اظهار این‌که مرد میدان انتخابات نیست این قضیه را رد می‌کرد.

او در دوره ریاست جمهوری بوش پسر به مقام وزارت خارجه رسید و دوران پر فراز و نشیبی را در این مرحله سپری کرد.

پاول که در ابتدا جمهوری‌خواه بود و در دولت‌های جمهوری‌خواه به بالاترین مقامات رسیده بود، به‌دلیل آن چه گرایش روزافزون حزب جمهوری‌خواه به «راست‌گرایی» عنوان کرد، از این حزب فاصله گرفت و در عوض به حمایت گزینشی از دموکرات‌ها پرداخت. او یکی از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید