پرونده هسته‌ای ایران؛ محور گفت‌وگو‌های وزیر خارجه آمریکا و مدیرکل آژانس

همزمان با این دیدار، اسرائیل بودجه 1.5 میلیارد دلاری برای مقابله با تهدید اتمی ایران اختصاص داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیداری به بحث و گفت‌وگو درباره مسئله نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و استفاده صلح‌آمیز کشورهای دنیا از انرژی اتمی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، گروسی که روز دوشنبه، 18 اکتبر به واشینگتن سفر کرده بود، به خبرنگاران گفت که محور این دیدار، مسائلی مانند ایران، وضعیت کره شمالی و دیگر نقاط جهان خواهد بود.

آنتونی بلینکن درخصوص این دیدار گفت: «آمریکا از فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند. فعالیت‌هایی که برای استقرار صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است.»

او در ادامه با تأکید بر این‌که در این دیدار پرونده‌های مختلفی روی میز گفت‌وگو خواهد بود، افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش مهمی را در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همکاری کشورهای مختلف در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای ایفا می‌کند.»

همزمان با این دیدار، اسرائیل بودجه 1.5 میلیارد دلاری برای مقابله با تهدید اتمی ایران اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری «آی24نیوز» این بودجه، که یک میلیارد دلار آن امسال و نیم میلیارد دلار دیگرش سال آینده آزاد می‌شود، صرف خرید هواپیما، تولید تسلیحات ویژه، و گردآوری اطلاعات از طریق ماهواره خواهد شد که برای حمله به تاسیسات اتمی ایران به کار خواهد رفت.

رئیسی خواستار رفع تحریم‌های واشینگتن شد

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، دوشنبه 18 اکتبر، در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که تهران موافق مذاکرات «هدفمند» با غرب است و میز مذاکرات را «برای همیشه» ترک نکرده است. او از آمریکا خواست که برای اثبات جدیت خود در مذاکرات احیای برجام، تحریم‌های علیه ایران را رفع کند.

این مذاکرات که تابحال شش دور آنها برگزار شده است، از ماه ژوئن که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران شد، متوقف مانده است، اما در روزهای اخیر گزارش‌های ضد و نقیضی مبنی بر از سرگیری آنها منتشر شده است.

پس از سفر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، مقامات ایران روز یکشنبه در رسانه‌ها اعلام کردند که قرار است روز پنجشنبه جلسه‌ای در بروکسل در مورد از سرگیری مذاکرات وین برگزار شود. حسین امیر عبدالهیان، وزیر خارجه ایران، جلسه بروکسل را تأیید کرده بود.

با این حال، اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی برای ملاقات روز پنجشنبه با مقامات ایران را تکذیب کرد. نبیلا مصرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که «پنجشنبه جلسه‌ای در کار نخواهد بود»، و افزود که «در این مرحله نمی‌توانیم بگوییم که آیا دیداری صورت خواهد گرفت یا خیر.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز در جریان نشست مطبوعاتی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که برگزاری جلسه‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین «ضرورت» ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید