بریتانیا: برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است

رافائل گروسی: تا قبل از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس به تهران خواهم رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه بریتانیا ضمن اشاره به ادامه نقض تعهدات هسته‌ای ایران، گفت بیش از دو سال است که این کشور در پایبندی به توافق هسته‌ای ناکام مانده و دائماً و به‌طور بی‌بازگشتی به تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه بریتانیا سه‌شنبه، ۱۹ اکتبر، تأکید کرد که برنامه هسته‌ای ایران بسیار پیشرفته و بیش از هر زمانی نگران کننده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که اگر ایران خواهان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای است راه دیپلماسی همچنان باز است.

در همین راستا کمیته پارلمانی بریتانیا با اشاره به این‌که ایران علناً به میزان ۶۰ درصد اورانیوم غنی‌سازی می‌کند، دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای صلح بین‌المللی خطرناک توصیف کرد.

این کمیته پارلمانی ضمن هشدار درباره خطر فناوری‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای در حال توسعه ایران بر صلح و امنیت جهانی، خواستار آن شد تا محدودیت‌های بیشتری بر برنامه هسته‌ای این کشور اعمال شود.

رافائل گروس در ایران
رافائل گروس در ایران

سفر مدیر آژانس به تهران

پس از تنش‌های ماه سپتامبر میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران درباره روند بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌بینی کرد که او تا قبل از نشست ماه نوامبر شورای حکام آژانس به تهران خواهد رفت.

رافائل گروسی، سه‌شنبه، پس از دیدار و بحث و گفت‌وگو با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دربارهٔ مسئله نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، ضمن «ضعیف» دانستن روند بازرسی‌های بین‌المللی بر تأسیسات اتمی ایران گفت، در سفر به تهران و دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور درباره پیشنهادهایی برای فعال‌سازی برنامه بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» گروسی پس از دیدار با بلینکن توضیح داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون اجازه ورود به تأسیسات هسته‌ای کرج را دریافت نکرده‌اند.

او در عین حال اما تأکید کرد که روند تعمیر و نگهداری سیستم‌های نظارتی در همه سایت‌های هسته‌ای اعلام شده ایران به استثنای تأسیسات کرج تکمیل شده‌ است.

گروسی همچنین در گفت‌وگویی با روزنامه «فایننشیال تایمز» تأکید کرد که به علت عدم دادن مجوز بازرسی از تأسیسات هسته‌ای کرج، روند بازرسی بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران کامل نیست. او ضمن هشدار درباره غیرکامل بودن روند بازرسی‌ها ادامه بازرسی‌های بین‌المللی از تأسیسات هسته‌ای ایران را مهم ارزیابی کرد.

این در حالی است که ایران با اتکا به رویکرد به سوی شرق به رغم فشارهای بین‌المللی تاکنون با وقت‌کشی و تعیین پیش‌شرط‌هایی از پیوستن به مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ طفره می‌رود و بی‌اعتنا به هشدارهای جهانی همچنان به نقض تعهدات برجامی خود ادامه داده و توانمندی‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد.

در واکنش به این تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اسرائیل اما در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای تهران است و در این راستا تل‌آویو روز گذشته بودجه‌ای به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار را برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران تصویب کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید