اتحادیه اروپا نسبت به اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه هشدار داد

پیشنهاد ترکیه مبنی بر تشکیل دو دولت در قبرس با مخالفت اتحادیه اروپا روبرو شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوئیس میگل بوینو، سخنگوی اتحادیه اروپا تاکید کرد که رفتارها و اقدامات آنکارا در شرق دریای مدیترانه خطرناک و غیر قابل پذیرش است.

بوینو، سه‌شنبه 19 اکتبر در گفت‌وگو با العربیه ضمن اعلام وجود سازوکارهای فشار علیه ترکیه، تاکید کرد که به‌زودی برخی مقامات ترکیه به‌دلیل اقدامات این کشور در منطقه شرق مدیترانه تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

او همچنین گفت‌وگو میان ترکیه و یونان برای کاهش تنش‌ها در منطقه را با اهمیت توصیف کرد.

وی در رابطه با بحران قبرس گفت که پیشنهاد ترکیه مبنی بر تشکیل دو دولت در قبرس غیر قابل پذیرش است و به‌نظر اتحادیه اروپا «فدرالیسم» تنها راه‌حل بحران در این جزیره است.

کشتی ترکیه در شرق مدیترانه
کشتی ترکیه در شرق مدیترانه

بحران پناهجویان افغانستانی

این سخنگوی اتحادیه اروپا درباره بحران پناهجویان افغانستانی نیز اظهار داشت که به همراه شرکای بین‌المللی خود در حال ایجاد بستر لازم جهت اسکان پناهجویان هستیم.

وی افزود که کشورهای اروپایی تاکنون 1 میلیارد یورو به کشورهای همجوار افغانستان برای کمک به پناهندگان این کشور کمک کرده است.

او تصریح کرد که حکومت بلاروس از پناهندگان به‌عنوان ابزار فشار سو استفاده می‌کند و اتحادیه اروپا ضمن رد چنین سیاستی اقداماتی علیه حکومت این کشور اتخاذ خواهد کرد.

بوینو خاطرنشان کرد که کشورهای اروپایی در صدد اعمال تحریم علیه شرکت هواپیمایی بلاروس هستند.

وی همچنین تاکید کرد که لهستان درباره چگونگی تعامل با بحران پناهجویان با مشکل بزرگی روبرو است.

پناهندگان افغانستانی
پناهندگان افغانستانی

ترکیه و اروپا

روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به‌علت بسیاری از امور از جمله پرونده پناهجویان، بحث حقوق بشر، حفاری و استخراج گاز توسط ترکیه در شرق دریای مدیرانه و افزایش تنش آنکارا و آتن شاهد فراز و نشیب بوده است.

ترکیه و یونان به‌رغم این که عضو پیمان ناتو هستند اما در مواردی چون مرز فلات قاره در دریای مدیترانه، مرز هوایی، منابع انرژی موجود در دریا، مالکیت برخی جزیره‌ها در دریای اژه و مسئله قبرس اختلافات شدیدی با هم دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید