پولیتیکو: ایران به اتحادیه اروپا جهت بازگشت به مذاکرات وین تعهدی نداد

تیم مذاکره‌کننده ایران قرار است در روزهای آینده با مقامات اتحادیه اروپا دیداری داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از سفر هیئتی از اتحادیه اروپا به تهران، یک مقام ارشد در اتحادیه اروپا خبر داد که اروپایی‌ها نتوانستند ایران را ملزم به از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین کنند.

نشریه «پولیتیکو»، یک‌شنبه، 17 اکتبر، در این زمینه به نقل از یک مقام ارشد اروپایی که نخواست نامش فاش شود نوشت، تیم مذاکره‌کننده جدید ایران قصد دارد در دیدار با مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل، درباره آخرین متن مذاکرات وین گفت‌وگو کند.

این مقام ارشد اروپایی افزوده است: «[تیم ایرانی] هنوز برای شرکت در مذاکرات وین آماده نیست.»

او در این زمینه به «پولیتیکو» گفته است که دیدار در بروکسل جهت گفت‌وگو بر روی متن مذاکرات «ایده بدی» نیست.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش‌تر آمادگی خود را برای دیدار با تیم مذاکره‌کنندگان ایرانی در بروکسل اعلام کرده بود.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده ارشد اتحادیه اروپا برای مذاکرات هسته‌ای ایران، پنج‌شنبه 14 اکتبر، برای دیدار با علی باقری‌کنی، معاون وزیر امور خارجه ایران به تهران سفر کرد.

پس از این نشست، وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پایان این دیدار، دو طرف توافق کردند تا طی روزهای آینده در بروکسل درباره مسائل مورد علاقه دوجانبه گفت‌وگو کنند.»

مورا نیز به نوبه خود اعلام کرد، اتحادیه اروپا «آماده همکاری با ایران و سایر بازیگران» است.

لارنس نورمن، خبرنگار «وال‌استریت‌ژورنال»، در توییتی به نقل از منابع آمریکایی نوشت که مقامات آمریکا انتظار ندارند سفر انریکه مورا در از سرگیری مذاکرات احیای برجام نتیجه‌ای داشته باشد.

«پولیتیکو» به نقل از یک مقام ارشد دیگر در اتحادیه اروپا نوشته است: «به نظر می‌آید گفت‌وگوها با ایران به بن‌بست رسیده است.»

او ضمن ابراز نگرانی در این زمینه گفت: «امیدوارم که اشتباه کنم اما اگر وضعیت همینگونه ادامه پیدا کند، به جایی نخواهیم رسید.»

به گفته او مذاکرات احتمالی بروکسل، نمی‌تواند جایگزین مذاکرات وین و از سرگیری گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا باشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر اعلام کرد که در صورت شکست دیپلماسی، آمریکا «گزینه‌های دیگر» را بررسی خواهد کرد. همتای اسرائیلی وی، یائیر لاپید نیز بر حق کشور متبوعش برای «استفاده از زور» در قبال ایران در صورت لزوم تاکید کرد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید