عامل‌ پولشویی رژیم مادورو که در راه ایران بازداشت شده بود به آمریکا مسترد شد

تهران و کاراکاس روابط سیاسی نزدیکی داشته و از متحدین همدیگر محسوب می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الکس ‌ساب، تاجر کلمبیایی و عامل پولشویی رژیم مادورو، که بیش از یک‌سال پیش توسط نیروهای امنیتی جمهوری کیپ‌ورد در راه ایران دستگیر شده بود، به ایالات متحده آمریکا مسترد شد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، بازداشت الکس ساب، در ژوئن سال 2020، بر اساس یک حکم اینترپل و به دلیل محکومیت او به اتهام «پولشویی» در آمریکا صورت گرفته بود.

به گفته دادستان این پرونده، الکس‌ ساب مهمترین فردی است که می‌توان از طریق او شبکه فساد گسترده در کشورهای آمریکای جنوبی را شناسایی کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این زمینه نوشته است که هواپیمای حامل او از ونزوئلا به مقصد تهران بلندشده و برای سوخت‌گیری در فرودگاه کیپ‌ورد توقف کرده بود.

رژیم مادورو که توسط آمریکا به عنوان دولت رسمی ونزوئلا شناخته نمی‌شود، در واکنش به استرداد الکس‌ ساب اعلام کرد که مذاکرات خود را با مخالفان این رژیم به رهبری خوان‌گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا به حالت تعلیق درآورده است.

این مذاکرات قرار بود از این هفته ادامه پیدا کند.

از سوی دیگر، ساعاتی پس از انتشار خبر استرداد الکس‌ ساب، نیروهای امنیتی دولت ونزوئلا، شش‌تن از مدیران حوزه نفت آمریکایی را که پیش از این در ونزوئلا تحت حبس خانگی بودند، به زندان بازگرداند. اقدامی که حاکی از بالارفتن تنش‌ها بین واشینگتن و کاراکاس است.

دولت ونزوئلا از الکس‌ ساب به عنوان «دیپلمات ونزوئلایی» یاد می‌کند.

تهران و کاراکاس روابط سیاسی نزدیکی داشته و از متحدین همدیگر محسوب می‌شوند.

مجله اسپانیایی‌زبان «سمانا» هفته گذشته گزارش داده بود که یک هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت ایرانی «فارس ایرقشم» با حمل انواع سلاح اخیرا در فرودگاه نظامی «لیبلاتادور» در ایالت «آراگوا» در شمال ونزوئلا به زمین نشسته است.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده که طبق توافق دوجانبه میان تهران و کاراکاس، تعدادی از نیروهای نظامی ونزوئلا برای آموزش دوره‌های دفاعی و تهاجمی به ایران اعزام شدند.

افزون بر آن، ایران به مدت 6 ماه در ازای دریافت نفت سنگین از ونزوئلا، موادی برای بهبود کیفیت نفت به آن کشور ارسال می‌کند.

پیش‌تر خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع آگاه از موافقت ونزوئلا با قرارداد «معاوضه نفتی» با جمهوری اسلامی به‌رغم تحریم‌بودن هر دو کشور توسط ایالات متحده خبر داده بود.

این خبرگزاری، یک‌شنبه، 17 اکتبر، خبر داده که به مدارک و شواهدی دست یافته که یک ابرنفت‌کش با پرچم ایران با محموله دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا آماده ترک آب‌های آن کشور است.

تهران و کاراکاس با توجه به وابستگی شدید خود به فروش نفت خام، به اقدامات متعددی برای دور زدن تحریم‌ها دست زده‌اند و با ترفندهای مختلف و پیچیده، و «موش و گربه‌بازی» با واشینگتن، به فروش مخفیانه نفت ادامه می‌دهند. انتقال نفت از یک نفتکش به نفتکش دیگر در وسط دریا، از جمله این ترفندها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید