رویترز: یک نفتکش ایرانی حامل دو میلیون بشکه نفت خام آب‌های ونزوئلا را ترک می‌کند

یک ابرنفت‌کش با پرچم ایران با محموله دریافتی از شرکت دولتی «پترولئوس دی ونزوئلا» در آستانه ترک یک بندر ونزوئلا قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد به مدارک و شواهدی دست یافته که یک ابرنفت‌کش با پرچم ایران با محموله دو میلیون بشکه نفت خام سنگین ونزوئلا آماده ترک آب‌های آن کشور است.

به گزارش رویترز، یک‌شنبه، 17 اکتبر، این محموله بخشی از توافق شرکت دولتی «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی است که بر اساس آن ایران در ازای ارسال میعانات گازی، از ونزوئلا نفت خام دریافت می‌کند.

این خبرگزاری پیشتر در گزارشی گفته بود که هدف از این «معاوضه‌های نفتی»، رفع کمبود شدید رقیق‌کننده‌ها است که موجب کاهش تولید و صادرات نفت ونزوئلا شده است.

بر اساس این گزارش، عملیات بارگیری ابرنفتکش «دینو 1» که تحت مالکیت و مدیریت شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی است، شامگاه جمعه در بندر «خوزه»، در ونزوئلا، به پایان رسیده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ماه گذشته گفت، این تجارت دوجانبه نفت می‌تواند «نقض تحریم‌های آمریکا» باشد. خزانه‌داری به رویترز گفته بود بر اساس تحریم‌ها، کسانی که دست به نقض تحریم‌های آمریکا می‌زنند، مشمول «تحریمهای ثانویه» می‌شوند.

به گزارش رویترز، این نفتکش ماه سپتامبر، در حالی‌که ردیاب‌های خود را خاموش کرده بود، با محموله دو میلیون و 100 هزار بشکه‌ای میعانات گازی ایران وارد ونزوئلا شد.

بنا بر این گزارش، قرارداد مذکور می‌تواند در مرحله ابتدایی برای مدت شش ماه ادامه یابد، و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

پیشتر در آوریل سال جاری، رسانه‌های آمریکایی از ارسال 3 محموله بنزین، به ونزوئلا خبر دادند. بنابر این گزارش‌ها، دو کشتی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران به نام‌های «فاکسون» و «فورچون»، در اواخر ژانویه و اوایل فوریه صدها هزار بشکه بنزین ایرانی به شهر پورتو لا کروز ونزوئلا بردند. سومین تانکر، این شرکت در 20 فوریه گذشته، 270 هزار بشکه بنزین اضافی را در پورتو کابلو تحویل داد.

در آن زمان تحویل این محموله‌ها از سوی منابع غیردولتی گوناگونی، از جمله «تانکر ترکرز» که محموله‌های انرژی را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های دریایی، ردیابی می‌کند،‌ تایید شد.

تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران و ونزوئلا سبب شده که شمار زیادی از پالایشگاه‌ها در سراسر جهان، از خرید نفت از این دو کشور خودداری کنند، تاجایی‌که در نهایت به کاهش شدید درآمدهای نفتی این کشورها منجر شده است.

تهران و کاراکاس با توجه به وابستگی شدید خود به فروش نفت خام، به اقدامات متعددی برای دور زدن تحریم‌ها دست زده‌اند و با ترفندهای مختلف و پیچیده، و «موش و گربه‌بازی» با واشینگتن، به فروش مخفیانه نفت ادامه می‌دهند. انتقال نفت از یک نفتکش به نفتکش دیگر در وسط دریا، از جمله این ترفندها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید