نماینده پارلمان بریتانیا در یک «حمله تروریستی» با چاقو کشته شد

دیوید امس در هنگام دیدار با مردم حوزه انتخابیه خود مورد هجوم یک جوان 25 ساله قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پلیس بریتانیا شنبه اعلام کرد که حمله با چاقو به دیوید امس، نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا که به مرگ او منجر شد، اقدامی «تروریستی» بوده و قاتل احتمالا دارای انگیزه‌های «افراط‌گرایی» است.

دیوید امس، 69 ساله روز گذشته در کلیسایی در شهر اسکس مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار العربیه، دیوید امس، نماينده پارلمان بریتانیا که روز‌ گذشته با چند ضربه چاقو کشته‌ شد، ریاست «کمیته بریتانیایی برای آزادی‌ ایران» را بر عهده داشت. او چندین مقاله انتقادی درباره وضعیت ایران نوشته بود و همواره خواستار بهبود شرایط حقوق بشر در این کشور شده بود.

یکی از شاهدان حادثه گفت که قاتل جوان در سالن کلیسا منتظر نماینده بود و در حالی که لبخند بر لب داشت با چاقو چندین ضربه به نماینده وارد کرد.

این شاهد اظهار داشت که دیوید امس در کنار درب ورودی سالن و زیر پلاکارد خوشآمدگویی به مدعوین با مردم حوزه انتخابی خود در حال گفت‌وگو‌ بود.

جان لمپ، عضو شورای محلی از حزب محافظه‌کار نیز بیان کرد که نماینده کشته‌شده توسط مردم‌ حوزه انتخابیه خود و از جمله شخص ضارب به این برنامه دعوت شده بود.

لمپ افزود که «مردم در کلیسا منتظر نماینده خود بودند و همزمان کارمندان دفتر او‌ خواسته‌ها و سخنان مردم را یادداشت می‌کردند. ضارب نیز مانند بقیه مردم منتظر دیدار با دیوید امس بود. وقتی که نوبت دیدار او با نماینده رسید، به سادگی با چندین ضربه چاقو او را مورد حمله قرار داد.»

جودیت مک‌ماهون، عضو باشگاه محلی محافظه‌کاران نیز گفت که «دیوید به احتمال با سه ضربه چاقو یا بیشتر مورد حمله قرار گرفت.»

اما برخی منابع گزارش دادند که این نماینده محافظه‌کار با بیش از 10 ضربه چاقو مورد حمله قرار گرفته است.

محل حمله به نماینده پارلمان بریتانیا
محل حمله به نماینده پارلمان بریتانیا

ضارب که پس از این حمله مرگبار بازداشت شد، 25 ساله و اهل سومالی بوده است.

شاهدان حادثه خاطرنشان کردند که قاتل هیچ سخنی نگفت و اقدام به فرار هم نکرد و دیگر حاضران را نیز مورد حمله قرار نداد.

کوین پاک، از مقامات محلی نیز به خبرگزاری‌ها گفت: «قاتل با چندین ضربه چاقو دیوید امس را مورد حمله قرار داد و منتظر ماند تا پلیس به محل حادثه بیاید.»

دیوید امس، نماینده کشته شده پارلمان برینانیا
دیوید امس، نماینده کشته شده پارلمان برینانیا

دیوید امس اول بار در سال 1983 از حوزه انتخابی «باسیلدون» وارد پارلمان بریتانیا شد. او سپس در سال 1997 از «ساوت‌اندوست» به پارلمان راه یافت.

پیشتر اسیتفن تیمز نماینده حزب کارگر در سال 2010 در دفتر خود مورد حمله نافرجام قرار گرفت و جو کاکس دیگر نماینده حزب کارگر نیز در سال 2016 تنها چند روز پیش از رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با شلیک گلوله کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید