مایک پمپئو: متحدان نگران خروج آمریکا از «عرصه بین‌المللی» هستند

پمپئو بر این باور است که دولت بایدن درک نمی‌کند در جهان امروز خیر و شر وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت پیشین ایالات متحده، می‌گوید جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور، آمریکا را جلوی جهان «سکه یک پول» کرد، و تاکید می‌کند که متحدان نگران این هستند که آمریکا از «عرصه بین‌المللی» خارج شود.

روزنامه «دیلی‌ میل»، جمعه 15 اکتبر 2021، گزارش داد که «بنیاد نیکسون» در کالیفرنیا اخیرا به مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ، بابت نقش سازنده آنها در انعقاد «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی جایزه «معمار صلح» اعطا کرد.

پمپئو در نشست بنیاد نیکسون درباره برخی اقدامات سیاست خارجی دولت جدید آمریکا، از جمله تلاش‌های این دولت برای احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام»، خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و سقوط این کشور به دست طالبان و رقابت با روسیه در عرصه انرژی سخنرانی کرد.

وی گفت: «چیزی که دولت بایدن درک نمی‌کند این است که در جهان، خیر و شر وجود دارد. آنها بدون در نظر گرفتن عواقب کارشان و عدم اطمینان از وضعیت افغانستان، با خروج نیروهای‌مان، آمریکا را در چشم جهانیان خوار کردند.»

پمپئو، که از او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری دور بعد نام برده می‌شود، از تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام به‌شدت انتقاد کرد. به گفته وی «اگر صریحا اعلام نکنید که سرسختانه از اسرائیل حمایت می‌کنید، ایرانی‌ها به حماس موشک می‌دهند و آنها را به شلیک به سوی اسرائیل تحریک می‌کنند.»

او همچنین گفت انرژی آمریکا یک «ابزار امنیت ملی فوق‌العاده قدرتمند» است، و دولت بایدن نباید این اهرم قدرت را از کار انداخته و عرصه انرژی اروپا را در اختیار روس‌ها بگذارد، و در عوض از خاورمیانه بخواهد تا ظرفیت تولیدش را افزایش دهد، چرا که در این صورت امنیت آمریکا را به خطر می‌اندازد.

وزیر خارجه سابق ایالات متحده در پایان گفت: «اوضاع جهان را نگران‌کننده می‌بینم. جهانیان به مدت 9 ماه حرکات بایدن را مشاهده کرده‌اند، و اکنون بسیار نگران این هستند که آمریکا عرصه بین‌المللی را ترک کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید