آمریکا بار دیگر خواستار آزادی خانواده نمازی در ایران شد

سیامک و باقر نمازی، اتهامات علیه خود را «واهی»می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا بار دیگر خواستار آزادی سیامک نمازی، زندانی ایرانی-آمریکایی و بازگشت باقر نمازی، پدر او، به خاک ایالات متحده شد.

وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه، 13 اکتبر، در ششمین سالگرد بازداشت سیامک نمازی، با انتشار بیانیه‌ای از تعهد دولت آمریکا به آزادی سیامک و باقر نمازی و همچنین سایر زندانیان دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی از زندان‌های ایران خبر داد.

در این بیانیه به دیدار بابک نمازی، برادر سیامک نمازی و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز اشاره شده است. بلینکن در این زمینه گفت: «دولت ایران همچنان به اذیت و آزار غیرقابل تصور تمام اعضای خانواده نمازی ادامه می‌دهد.»

سیامک نمازی، مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت نفتی کرسنت پترولیوم، 13 اکتبر سال 2015، در جریان سفر به ایران بازداشت شد.

پس از گذشت یک‌سال، او به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ده‌سال زندان محکوم شد.

باقر نمازی که برای پیگیری پرونده پسر خود به ایران سفر کرده بود نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت و با اتهامی مشابه به ده‌سال حبس در زندان محکوم گردید.

بازداشت این دونفر، واکنش‌های بین‌المللی متعددی را درپی داشت. جان کربی، سخنگوی وقت وزارت خارجه آمریکا، مارس 2016، از دریافت گزارش‌های نگران‌کننده‌ای در مورد وضعیت این دو زندانی در ایران خبر داده بود. لونی‌علی، همسر محمدعلی، مشت‌زن معروف آمریکایی خواستار «رأفت اسلامی» در پرونده سیامک و باقر نمازی شده بود.

باقر نمازی از دوسال گذشته به دلیل وضعیت وخیم جسمانی خود، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد اما اجازه خروج از ایران را ندارد.

حجت کرمانی، وکیل سیامک نمازی، در گفت‌وگویی با پایگاه خبری «امتداد» گفته بود که موکلش در طول شش‌سال زندان، مرخصی نداشته است.

بابک نمازی که روز گذشته به مناسبت ششمین سالگرد بازداشت برادرش، با آنتونی بلینکن و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده دیدار داشت، پیش‌تر گفته بود که «تا آخرین نفس» برای آزادی سیامک و باقر نمازی خواهد جنگید.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیش‌تر در یک جلسه مجازی با عنوان «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» خطاب به کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، گفت: «ایران کشور زیبایی است و روابط خانوادگی هم وجود دارد. اما خودتان را در معرض چنین خطری قرار ندهید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید