سفر قریب‌الوقوع دیپلمات اروپایی به تهران برای گفت‌وگو درباره مذاکرات احیای برجام

حسین امیرعبداللهیان، در دیدار با رئیس پارلمان سوئیس در تهران، از «نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت» در خصوص از سرگیری گفت‌وگوهای وین خبرداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«بلومبرگ»، گزارش داد که یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا قرار است در سفر چند روز آینده خود به تهران، درباره زمان از سرگیری مذاکرات احیای برجام با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کند.

به گزارش بلومبرگ، سه‌شنبه، 12 اکتبر، انریکه مورا، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تلاش است تا مذاکرات درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران هرچه زودتر آغاز شود.

پیتر استانو، یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا، از ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص سفر مورا به ایران خودداری کرده، اما گفته است که جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده که آغاز مذاکرات وین مسئله‌ای فوری است.

در همین زمینه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ضمن تأیید خبر سفر انریکه مورا به تهران اعلام کرد که این سفر روز پنج‌شنبه و در چارچوب رایزنی‌ها و تماس‌های مستمر ایران-اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، سه‌شنبه، 12 اکتبر، در دیدار با رئیس پارلمان سوئیس در تهران، از «نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت» در خصوص از سرگیری گفت‌وگوهای وین خبرداد.

او پیش‌تر گفته بود: «در حال نهایی‌کردن رایزنی‌ها هستیم و به‌زودی به میز مذاکره در وین بازمی‌گردیم.»

عبداللهیان اخیرا شرط بازگشت به مذاکرات وین را آزادی 10 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در خارج عنوان کرده بود و به آمریکا پیشنهاد داده بود برای نشان دادن حسن نیت این پول‌ها را آزاد کند.

او پیش‌تر گفته بود: «در حال نهایی‌کردن رایزنی‌ها هستیم و به‌زودی به میز مذاکره در وین باز می‌گردیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در نشست خبری عصر پنج‌شنبه، 7 اکتبر، گفت، امیدواریم که تعریف مقامات ایرانی از «به زودی» با تعریف ما مطابقت داشته باشد. او با بیان اینکه دیپلماسی و گفت‌وگو موثرترین راه حل و فصل اختلافات در مورد برنامه اتمی ایران است، تاکید کرد که «بازگشت فوری» به گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام «ضروری» است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 5 اکتبر، با ارائه گزارشی شدیداللحن از تعلیق برخی بازرسی‌های این آژانس در ایران خبر داد و گفت روند نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران «به‌طور جدی تضعیف شده است.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید