آنکارا آمریکا و روسیه را مسئول حملات یگان‌های مدافع خلق کُرد به ترکیه دانست

ترکیه: محکوم کردن حملات یگان‌های مدافع خلق کُرد «YPG» توسط آمریکا صادقانه نیست زیرا واشنگتن آن‌ها را مسلح و پشتیبانی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حملات یگان‌های مدافع خلق کُرد از سوریه به اهدافی در خاک ترکیه و محکومیت آن از سوی واشینگتن ترکیه این موضع آمریکا را صادقانه ندانست و ایالات متحده آمریکا و روسیه را به پشتیبانی از نیروهای کُردی در این منطقه متهم کرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه 13 اکتبر با تاکید بر این‌که «ترکیه همه تدابیر لازم را برای دفاع از امنیت خود اتخاذ می‌کند»، گفت:«ایالات متحده و روسیه مسئول حملات برون مرزی یگان‌های مدافع خلق کُرد وابسته به نیروهای دمکراتیک سوریه علیه ترکیه هستند.»

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه یگان‌های مدافع خلق کُرد (YPG) تحت حمایت واشنگتن را به انجام حملاتی که منجر به کشته‌شدن دو پلیس ترکیه شده است، متهم کرد. او در ادامه تاکید کرد که «آنکارا مصمم است تهدیدهای شمال سوریه را از بین ببرد.»

چاووش اوغلو نیز در یک کنفرانس مطبوعاتی در آنکارا، تاکید کرد که ایالات متحده و روسیه به تعهدات خود برای اطمینان از خروج یگان‌های مدافع خلق کُرد از منطقه مرزی سوریه پایبند نیستند و محکوم کردن این حملات از سوی آمریکا موضعی صادقانه نیست زیرا واشنگتن این نیروها را مسلح کرده است.

وزیر امور خارجه ترکیه شنبه گذشته نیز با اظهارنظر درباره تصمیم اخیر رئیس‌ جمهوری آمریکا مبنی بر تمدید «وضعیت فوق العاده در سوریه» و همچنین انتقاد بایدن از آنکارا، از ایالات متحده خواست «سیاست‌های اشتباه خود را کنار بگذارد.»

اوغلو با اشاره به تصمیم اخیر بایدن و اظهارات مقامات آمریکایی علیه ترکیه، گفت: «در واقع واشنگتن هنگام ارسال نامه به کنگره یا ارائه اطلاعات به مردم آمریکا حقیقت را نمی‌گوید.»

چاووش اوغلو گفت واشنگتن در حالی از یگان‌های مدافع خلق کُرد پشتیبانی می‌کند که طبق قوانین آمریکا این حمایت‌ها جرم محسوب می‌شود.

وزیر خارجه ترکیه هدف از حضور آمریکایی‌ها در سوریه را «مبارزه با داعش» ندانست و مدعی شد که «ما علیه داعش جنگیدیم.»

او با بیان اینکه سیاست‌های خارجی ایالات متحده به ویژه در سوریه و عراق «بدون برنامه‌ریزی و آینده‌نگری» اتخاذ شده است، توضیح داد که آثار این سیاست‌های برنامه‌ریزی نشده در افغانستان و عراق نمایان می‌شود.

اوغلو با اشاره به یگان‌های مدافع خلق کُرد، گفت که «واشنگتن از یک سازمان تروریستی تجزیه‌طلب که در تلاش برای تجزیه سوریه است» حمایت می کند.

بایدن اخیراً تصمیم گرفت «وضعیت فوق‌العاده ملی» اعلام شده در 14 اکتبر 2019 را در سوریه، برای یک سال دیگر تمدید کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ترکیه را متهم کرده بود که با انجام عملیات‌های نظامی علیه مبارزان کُرد در شمال شرق سوریه «تلاش‌ها برای مبارزه با داعش را تضعیف می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید