روسیه: مذاکرات احیای برجام نباید از صفر آغاز شود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که در دور جدید مذاکرات وین، روی «متن جدیدی» گفت‌وگو نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران نباید از صفر شروع شود و می‌باید در ادامه مذاکرات پیشین باشد.

اولیانوف، سه‌شنبه 12 اکتبر، با «مهم» دانستن ادامه روند مذاکرات پیشین، در توییتی نوشت: «مذاکرات اتمی وین، نباید از نقطه صفر آغاز شود. در شش دور پیشین این مذاکرات، پیشرفت قابل توجه و مفیدی حاصل شده است.»

این گفته اولیانوف، در واکنش به سخنان سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران بود.

خطیب‌زاده، روز گذشته، در یک نشست مطبوعاتی گفته بود که ایران «در مورد متن جدید مذاکره نخواهد کرد.»

او در این زمینه گفته بود که کشورش برای ادامه مذاکرات احیای برجام «به زودی» به میز مذاکره در وین بازخواهد گشت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: «هیچ متن و توافقتنامه جدیدی قرار نیست مذاکره شود و بعد از جمع‌بندی فرآیند بررسی داخلی، یک ساعت هم برای نهایی‌کردن تاریخ مذاکرات از دست نمی‌دهیم.»

حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران نیز بدون این‌که تاریخ مشخصی برای دور بعدی این گفت‌وگوها مشخص کند، تایید کرد که مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای ایران در وین از سر گرفته می‌شود.

او پیشتر گفته بود: «در حال نهایی‌کردن رایزنی‌ها هستیم و به‌زودی به میز مذاکره در وین باز می‌گردیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در نشست خبری عصر پنج‌شنبه، 7 اکتبر، گفت، امیدواریم که تعریف مقامات ایرانی از «به زودی» با تعریف ما مطابقت داشته باشد. او با بیان اینکه دیپلماسی و گفت‌وگو موثرترین راه حل و فصل اختلافات در مورد برنامه اتمی ایران است، تاکید کرد که «بازگشت فوری» به گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام «ضروری» است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 5 اکتبر، با ارائه گزارشی شدیداللحن از تعلیق برخی بازرسی‌های این آژانس در ایران خبر داد و گفت روند نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران «به‌طور جدی تضعیف شده است.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید