ند پرایس: آمریکا و روسیه بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اتفاق نظر دارند

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده که نفع فرانسه، آلمان، بریتانیا، اتحادیه اروپا، روسیه، و چین در این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد آمریکا و روسیه بر این امر متفق هستند که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایالات متحده، پرایس در جلسه مطبوعاتی شامگاه پنجشنبه 7 اکتبر 2021 به خبرنگاران گفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اخیرا با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات وین برای احیای «برجام» گفتگو کرده است.

پرایس اظهار داشت: «ما با فدراسیون روسیه موافقیم که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. دقیقاً به همین دلیل است که ما و روس‌ها در مورد این یک موضوع توافق داریم که باید در اسرع وقت مذاکرات وین را از سر بگیریم.»

وی ادامه داد که «روس‌ها نیز همین فراخوان را داده و نکات مشابهی بیان کرده‌اند. این یکی از آن مواردی است که منافع ما در راستای یکدیگر قرار می‌گیرد.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد، ایالات متحده، فدراسیون روسیه، و دیگر اعضای 1+5 همه بر این باور هستند که برجام همچنان «بهترین و موثرترین چارچوب» برای دستیابی به منافع متقابل ارائه می‌دهد.

پرایس افزود، نفع فرانسه، آلمان، بریتانیا، اتحادیه اروپا، روسیه، و چین در این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

او با اشاره به رایزنی اخیر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با معاون وزیرخارجه کره جنوبی درباره ایران، گفت: «کره جنوبی برای آمریکا شریکی وفادار بوده است. ما با کره جنوبی درباره مفیدبودن احیای برجام هم‌عقیده هستیم. ما از کره جنوبی بابت پای‌بندی جدی به تحریم‌های ایران قدردانی می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، این تحریم‌ها تا وقتی که برجام احیا نشود پا بر جا خواهد ماند.»

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسیده بود «پس هفت میلیارد دلار دارایی‌های ایران هنوز در کره جنوبی توقیف است؟»، خاطرنشان کرد: «خبر جدیدی در این باره به من نرسیده. بنابراین بله، همینطور است.»

طرح جایگزین

پیش از این بلینکن هشدار داد که ایران مهلت چندانی برای بازگشت به توافق هسته‌ای ندارد. بلینکن گفت: «نمی‌خواهم تاریخ مشخصی را تعیین کنم اما در حال نزدیکی به نقطه‌ای هستیم که بازگشت به پایبندی‌های برجام، دیگر مانند گذشته سودمند نخواهد بود.»

پرایس هم در این رابطه گفته بود که آمریکا در مقطع کنونی درباره «طرح‌های جایگزین» توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اظهارنظر علنی نمی‌کند و به تلاش‌ها برای احیای این توافق ادامه می‌دهد، اما این رویکرد واشینگتن همیشگی نخواهد بود.

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با بیان اینکه «پیام‌های شفاهی آمریکا» برای بازگشت ایران به مذاکرات ملاک نیست، گفت: «بر اساس اقدامات عملی طرف های مقابل از جمله لغو تحریم‌ها و بازگشت طرف‌های مقابل به تعهداتشان تصمیم‌گیری و عمل می‌کنیم.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید