بایدن: اسناد حمله به کنگره در اختیار کمیته حقیقت‌یاب قرار گیرد

حفاظت قانون اساسی از قوه مجریه نباید برای جلوگیری از دسترسی به اطلاعاتی به کار رود که نشان‌دهنده تلاش آشکار برای براندازی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید به «آرشیو ملی» ایالات متحده دستور داد تا اسناد و مدارک مربوط به فعالیت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در 6 ژانویه 2021، روز حمله هواداران وی به کنگره آمریکا را در اختیار کمیته حقیقت‌یاب کنگره بگذارد.

خبرگزاری «ان.بی.سی»، جمعه 8 اکتبر گزارش داد که «ترامپ پیشتر تلاش کرده بود دسترسی کنگره به این اسناد را از طریق روش‌های قانونی محدود کند.»

دینا ریموس، مشاور حقوقی کاخ سفید، طی نامه‌ای به آرشیو ملی، تلاش وکلای ترامپ برای ممانعت از تحویل اسناد درخواست‌شده توسط کمیته حقیقت‌یاب مجلس نمایندگان پیرامون فعالیت‌های رئیس‌جمهوری پیشین در روز 6 ژانویه را تقبیح کرد.

مشاور حقوقی کاخ سفید اظهار داشت: «در شرایطی منحصر به فرد و فوق‌العاده قرار داریم. کنگره در حال بررسی حمله‌ای به قانون اساسی ما و نهادهای دموکراتیک است. این حمله توسط کسانی مورد تشویق و تحریک قرار گرفت که برای حفاظت از آنها سوگند خورده بودند.»

ریموس افزود: «این بسیار فراتر از بررسی‌های معمولی درباره انجام صحیح مسئولیت‌های قانونی رئیس‌جمهوری است. حفاظت قانون اساسی از قوه مجریه نباید به عنوان ابزاری برای جلوگیری از دسترسی کنگره یا مردم به اطلاعاتی به کار رود که نشان‌دهنده تلاش آشکار برای براندازی خود قانون اساسی است.»

به گزارش «ان.بی.سی»، کاخ سفید در حال حاضر به بایگانی اجازه داده تا بخش اولیه اسنادی که کمیته حقیقت‌‌یاب کنگره درخواست کرده بود را به آنها واگذار کند.

این اسناد اقدامات ترامپ در روز 6 ژانویه، از جمله تحصن وی در حیاط کاخ سفید، جلسات و ارتباطات وی در طول روز، پیام‌های توییتری، گزارش تلفن‌ها، فهرست بازدیدکنندگان از کاخ سفید، و هرگونه فیلم و عکس از رویدادهایی که وی در آن شرکت کرده بود را پوشش می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید