آمریکا تحریم‌ دو سازمان حامی برنامه موشکی ایران را لغو کرد

دولت ترامپ گروه صنعتی ماموت را تحت عنوان «تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان اصلی کالاهای نظامی و دومنظوره برای برنامه‌ موشکی ایران» تحریم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا جمعه هشتم اکتبر تحریم‌های «گروه صنعتی ماموت» و شرکت تابع آن «ماموت‌دیزل» که به پشتیبانی از برنامه تولید موشک‌های نظامی ایران متهم شده بودند را لغو کرد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در سپتامبر 2020 این دو شرکت را تحت عنوان «تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان اصلی کالاهای نظامی و دومنظوره برای برنامه‌های موشکی ایران» تحریم کرده بود.

بر اساس اعلامیه وزارت خزانه‌داری وقت آمریکا در سال 2020، این دو نهاد به عنوان حامی اصلی «تولیدکننده موشک‌های سوخت مایع ایران» شناسایی شده بودند.

وزارت خزانه‌داری دولت بایدن به درخواست روز جمعه 8 اکتبر پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا درباره این‌که «آیا آنها تشخیص داده‌اند که گروه ماموت حمایت از صنایع موشکی ایران را متوقف کرده است»، پاسخ نداد.

با این وجود، وزارت خزانه‌داری اعلام کرد: «لغو تحریم‌های گروه صنعتی ماموت و ماموت‌دیزل نباید به عنوان تغییری در سیاست تحریم‌های دولت آمریکا در قبال ایران تفسیر شود. این قضیه هیچ ربطی به تلاش‌ها برای احیای برجام ندارد. ایالات متحده به مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله با ابزار تحریم، ادامه خواهد داد.»

دولت بایدن به دنبال از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است. کاخ سفید تاکید دارد که برجام «بهترین وسیله» برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران و دستیابی آن به بمب اتم است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید