واشینگتن: درباره «طرح‌های جایگزین» برجام علنی اظهارنظر نمی‌کنیم

واشینگتن: ایران باید در اسرع وقت به مذاکرات هسته‌ای بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفت، آمریکا در مقطع کنونی درباره «طرح‌های جایگزین» توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» اظهارنظر علنی نمی‌کند و به تلاش‌ها برای احیای این توافق ادامه می‌دهد، اما این رویکرد واشینگتن همیشگی نخواهد بود.

پیش‌تر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» در قبال ایران خبر داده بود.

پرایس، در نشست خبری عصر پنج‌شنبه، 7 اکتبر، گفت، امیدواریم که تعریف مقامات ایرانی از «به زودی» با تعریف ما مطابقت داشته باشد. او با بیان اینکه دیپلماسی و گفت‌وگو موثرترین راه حل و فصل اختلافات در مورد برنامه اتمی ایران است، تاکید کرد که «بازگشت فوری» به گفت‌وگوهای وین درباره احیای برجام «ضروری» است.

اظهارات پرایس پس از آن مطرح شد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هشدار داد که ایران مهلت چندانی برای بازگشت به توافق هسته‌ای ندارد. بلینکن گفت: «نمی‌خواهم تاریخ مشخصی را تعیین کنم اما در حال نزدیکی به نقطه‌ای هستیم که بازگشت به پایبندی‌های برجام، دیگر مانند گذشته سودمند نخواهد بود.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 5 اکتبر، با ارائه گزارشی شدیداللحن از تعلیق برخی بازرسی‌های این آژانس در ایران خبر داد و گفت روند نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران «به طور جدی تضعیف شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اضافه کرد: «ما همچنان بر این عقیده هستیم رویکرد دیپلماتیک بهترین روش برای راستی‌آزمایی این مساله است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز گذشته با بیان اینکه «پیام‌های شفاهی آمریکا» برای بازگشت ایران به مذاکرات ملاک نیست گفت: «بر اساس اقدامات عملی طرف های مقابل از جمله لغو تحریم‌ها و بازگشت طرف‌های مقابل به تعهداتشان تصمیم‌گیری و عمل می‌کنیم.»

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید