مقام سابق امنیتی آمریکا: خطر تروریسم امروز بیشتر از سپتامبر 2001 است

مک‌مستر: شکست خودخواستهٔ آمریکا در افغانستان و انصراف کلی‌اش از مبارزه با تروریسم جهادی بین‌الملل باعث این بحران امنیتی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یکی از مقامات امنیتی ارشد ایالات متحده گفت که «خروج تحقیرآمیز» نیروهای آمریکایی از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان باعث شده جهان امروز در وضعیت به مراتب خطرناک‌تری نسبت به سپتامبر 2001، که در آن تروریست‌های «القاعده» به خاک آمریکا حمله کردند، قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری «اِن.دی.تی.وی» هندوستان، پنجشنبه 7 اکتبر 2021، ژنرال بازنشسته اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، طی جلسه استماع کنگره آمریکا درباره تخلیه افغانستان در روز چهارشنبه، درباره وضعیت امنیتی افغانستان و جنوب آسیا و تروریسم بین‌الملل نزد «کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان» شهادت داد.

مک‌مستر گفت: «وضعیتی فوق‌العاده خطرناک بر جنوب آسیا حاکم شده است. به گمانم این به نفع چین است، این که دولت و ارتش پاکستان با حساسیت کمتری با گروه‌های جهادی برخورد می‌کنند. این به وضوح امنیت و ثبات جنوب آسیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

به گفته مک‌مستر، سازمان‌های تروریستی جهادی نه تنها تعداد اعضای‌شان بیشتر شده، که اعتماد به نفس و ثروت‌شان نیز افزایش چشمگیری یافته، که باعث می‌شود تاثیرات تخریبی بیشتری داشته باشند.

او می‌گوید که «خروج تحقیرآمیز» آمریکا از افغانستان، میلیاردها دلار سلاح برای تروریست‌ها بر جای گذاشت، که میان «بیش از بیست سازمان تروریستی تحت تحریم‌های آمریکا» در «اکوسیستم تروریستی سراسر افغانستان و پاکستان» تقسیم خواهد شد.

مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا گفت که به اعتقاد وی، «شکست خودخواستهٔ آمریکا» در افغانستان و «انصراف کلی آمریکا از مبارزه با تروریسم جهادی بین‌الملل» باعث شده تا جهانِ امروز محل خطرناک‌تری از جهانِ سپتامبر 2001 باشد.

مک‌مستر نتیجه گرفت: «ما در حال حاضر شاهد تبعات سیاسی جنگِ خودباخته‌مان هستیم. از تهران تا مسکو و از پکن تا پیونگ‌یانگ، دشمنان ما جسور شده‌اند، و دوستان و متحدان‌مان درباره اعتماد کردن به ما به تردید افتاده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید