تمدید بازداشت مظنون «عملیات تروریستی ایران علیه اسرائیلی‌ها» در قبرس

مقامات معتقدند که مظنون احتمالا در بخش شمالی جزیره قبرس، که تحت کنترل دولت ترکیه قرار دارد، مستقر بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در قبرس حکم بازداشت فردی که مقامات اسرائیلی ادعا می‌کنند از سوی ایران برای ترور تجار اسرائیلی در این کشور اجیر شده است را تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 6 اکتبر 2021، پلیس این فرد را در 27 سپتامبر در نیکوزیا پایتخت قبرس دستگیر کرد، و به گفته مقامات پلیس، هنگام دستگیری وی، یک تپانچه مجهز به صداخفه‌کن‌ در خودروی اجاره‌ای‌اش پیدا شد.

مقامات اسرائیل گفته‌اند که این «حادثه‌ای تروریستی به مدیریت رژیم ایران» علیه شهروندان اسرائیلی‌ در قبرس بوده است، و در مقابل سفارت ایران در نیکوزیا موضع اسرائیل را «ادعای بی‌أساس» خوانده است.

مظنون روز چهارشنبه به دادگاه منطقه‌ای در نیکوزیا منتقل و قرار بازداشت وی تا روز دوشنبه تمدید شد. او هنوز به ارتکاب جرمی متهم نشده است، و مقامات، بدون نام بردن از او، فقط وی را «یک آذری با گذرنامه روسی» توصیف کرده‌اند.

پلیس قبرس به طور عمده از اظهار نظر درباره این حادثه خودداری کرده است. کریستوس آندرو سخنگوی پلیس روز چهارشنبه به تلویزیون ملی قبرس گفت: «تحقیقات با سرعت زیادی در حال انجام است.»

به گفته «رویترز»، دادگاه روز چهارشنبه به دلایل امنیتی پشت درهای بسته تشکیل شد. کاروانی از خودروهای امنیتی همراه با پلیس‌های موتورسوار صبح چهارشنبه به مجموعه ساختمان‌های محل دادگاه وارد شدند.

روزنامه قبرسی مشهور «فیله‌لِف‌ثِروس» گفته مظنون که تصور می‌شد بیست روز قبل از دستگیری وارد قبرس شده باشد، با پلیس همکاری نمی‌کند. با این وجود، او روز سه‌شنبه به پلیس گفته بود که دو اتومبیل از شهر تفریحی آییا ناپا در جنوب شرقی قبرس اجاره کرده است.

به گفته این روزنامه، پلیس هنوز محل اقامت مظنون پیش از دستگیری را مشخص نکرده است، اما مقامات معتقدند که وی احتمالا در بخش شمالی جزیره قبرس، که تحت کنترل دولت ترکیه قرار دارد، مستقر بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید