سازمان «سیا»: اطلاعات طبقه‌بندی‌شده ما توسط ایران و چین هک شده است

این یافته‌ها باعث شد تا سیا برای مدتی جاسوسی انسانی از ایران و چین را متوقف کرده و به ارزیابی مجدد فعالیت خود در این کشورها بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان اطلاعات خارجی آمریکا «سیا» در پیغامی فوق‌محرمانه به جاسوسان خود در سراسر جهان هشدار داده که ایران و چین، از طریق هک کردن مخازن اطلاعاتی این سازمان، بسیاری از مخبرهای سیا را کشته، اسیر گرفته یا به جاسوس دوجانبه تبدیل کرده‌اند.

به گزارش «دیلی میل»، سه‌شنبه 5 اکتبر 2021، در این پیغام فوق‌محرمانه، سیا گفته که مرکز ضدجاسوسی این سازمان، با بررسی موارد بسیاری طی چند سال اخیر، پی برده که ایران و چین از طریق «اسکن بیومتریک»، «تشخیص چهره»، و «هوش مصنوعی» توانسته‌اند افسران سیا را ردیابی و سیستم ارتباطات طبقه‌بندی‌شدهٔ این آژانس را هک کنند.

سیا در این پیغام جاسوسان آمریکایی را به دلیل «بی‌احتیاطی»، «اعتماد بیش از حد به منابع»، «دست کم گرفتن سازمان‌های ضداطلاعاتی کشورهای متخاصم»، «ترجیح مأموریت بر امنیت»، و «حرکت سریع بدون توجه کافی به خطرات احتمالی» توبیخ کرده است.

به گزارش این روزنامه، برخی از مقامات ارشد امنیتی آمریکا بر این باورند که آمریکایی‌های فراری اطلاعاتی را در اختیار سازمان‌های ضدجاسوسی کشورهای متخاصمی مثل ایران و چین قرار داده‌اند که می‌تواند در افشای اطلاعات مخبران سیا کمک کند.

برای مثال، مونیکا اِلفرید ویت، گروهبان سابق نیروی هوایی آمریکا که به ایران گریخته است، در سال 2019 به انتقال اطلاعات طبقه‌بندی‌شده به رژیم ایران متهم شد.

گمان می‌رود که دستگاه امنیتی ایران بر مبنای اطلاعات دریافتی از ویت محمود موسوی مجد را دستگیر کرده باشد. موسوی مجد در سال 2020 به خبرچینی از نیروهای نظامی ایران در سوریه برای آمریکا و اسرائیل متهم شد.

وی همچنین متهم به جاسوسی از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شد، که در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در اوایل سال 2020 در حوالی بغداد به قتل رسید.

دادگاه انقلاب بعد از آنکه موسوی مجد را متهم به دریافت پول از سیا و موساد به منظور خبرچینی کرد، حکم اعدام وی را صادر نمود، و این مترجم سابق چندی بعد در ایران اعدام شد.

به گفته «دیلی میل»، مجموع این یافته‌ها باعث شد تا سیا برای مدتی «جاسوسی انسانی» از ایران و چین را متوقف کرده و نحوه ارتباط خود با مخبرانش در سراسر جهان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید