اولیانوف: ایران به‌زودی به مذاکرات اتمی وین باز خواهد گشت

نماینده روسیه: مذاکرات وین در راستای منافع همه طرف‌های شرکت کننده از جمله ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با اشاره به مذاکرات معطل مانده اتمی گفت که ایران به‌زودی به میز مذاکره بازگشت خواهد گشت و در آینده‌ای نزدیک شاهد از سرگیری مذاکرات اتمی وین خواهیم بود.

اولیانوف سه‌شنبه، 5 اکتبر، در صفحه توییتر خود اظهار داشت که از سرگیری مذاکرات وین به‌نفع همه مشارکت‌کنندگان به‌ویژه ایران است.

او افزود، روسیه «دلیلی برای عدم آمادگی ایران جهت بازگشت به مذاکرات وین نمی‌بیند.»

از سویی یک مقام آمریکایی سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که ایالات متحده هیچ‌گونه امتیازی در ازای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای به ایران نخواهد داد.

وبگاه «اکسیوس» به نقل از این مقام آمریکایی آورده که ایالات متحده درخواست تهران برای پرداخت 10 میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران تحت عنوان «ابراز حسن‌نیت» را رد کرده است.

این اظهارنظر مقام آمریکایی در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران مطرح شد که شرط بازگشت به مذاکرات هسته‌ای را پرداخت 10 میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده کشورش در خارج اعلام کرده بود.

عبداللهیان شنبه در گفت‌وگویی تلویزیونی با برنامه «نگاه یک» گفته بود: «اگر آمریکایی‌ها حسن‌نیت دارند، بخشی از اموال بلوکه‌شده ایران را آزاد کنند.»

کشورهای غربی به‌ویژه آلمان و فرانسه در واکنش به این اظهارت از ایران خواستند فورا و بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی به مذاکرات وین بازگردد.

وزارت خارجه ایران بدون تعیین زمان مشخصی بارها اعلام کرده که به‌زودی مذاکرات را از سر خواهد گرفت. سخنگوی این وزارتخانه نیز دوشنبه احتمال داد کشورش پیش از نوامبر آینده به میز مذاکره باز خواهد گشت.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که 6 آوریل گذشته در وین برای احیای توافق هسته‌ای آغاز شد پس از انجام شش دور در ژوئن گذشته با پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون احراز نتیجه‌ای ملموس متوقف شد و زمانی هم برای از سرگیری دور هفتم آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید