فیس‌بوک علت ساعت‌ها توقف جهانی خدمات خود را اعلام کرد

مشکل اخیر باعث سقوط 5 درصدی سهام فیس‌بوک و ضرر 7 میلیارد دلاری مالک آن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فیس‌بوک در بیانیه‌ای اعلام کرد که اشتباه در تغییر تنظیمات سیستم مسیریابی (روتر) دلیل اصلی اختلال شش ساعته در خدمت‌رسانی فیس‌بوک، اینستاگرام و واتساب به 3.5 میلیارد کاربر بوده است.

خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه، 5 اکتبر به نقل از بیانیه فیس‌بوک‌ گزارش داد که «تیم‌های مهندسی ما متوجه شده‌اند تغییر تنظیمات در روترهای اصلی که ترافیک شبکه را بین مراکز داده ما هماهنگ می‌کنند، باعث ایجاد مشکلاتی در این ارتباط شده است.»

قطع کم‌سابقه خدمات جهانی فیس‌بوک، واتساپ و اینستاگرام ساعت 12 ظهر به وقت شرق ایالات متحده (16به وقت گرینیچ) اتفاق افتاد ‌و ساعت 5 و‌ 45 دقیقه صبح به وقت شرق آمریکا مجددا به مدار خدمات‌رسانی بازگشت.

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی


دو ضربه طی یک روز

قطعی کم‌سابقه و فراگیر چند ساعته فیس‌بوک‌ دومین ضربه به این شبکه جهانی طی کمتر از 24 ساعت بوده است. تنها ساعاتی پیش از این بحران، فیس‌بوک متهم شده بود که سودآوری را بر «تنگ‌کردن فضا علیه گفتمان نفرت‌پراکنی» ‌و «پخش اطلاعات» نادرست ترجیح می‌دهد.

این بحران همچنین باعث سقوط حدود 5 درصدی سهام فیس‌بوک‌ شد که از نوامبر سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

زیان جهانی

نت‌بلاکس اعلام کرد، قطعی سرویس‌های فیس‌بوک بیش از 500 میلیون دلار به اقتصاد جهانی ضرر وارد کرد.

برخی گزارش‌ها از ضرر 7 میلیارد دلاری «مارک زاکربرگ» مالک فیس‌بوک حکایت دارد.

مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک
مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک

همزمان، هشتگ facebookdown به‌سرعت شروع به ترند شدن کرد. برخی از کاربران گفتند از قطعی ناگهانی این سرویس‌ها ناراحت شده‌اند و برخی دیگر این موضوع را دستمانه طنز قرار دادند.

صدها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی شرکت فیس‌بوک در سراسر جهان دوشنبه، 4 اکتبر از بروز یک اختلال گسترده در مجموعه برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، و مسنجر فیس‌بوک خبر دادند.

پیشتر فیس‌بوک وقوع هر گونه حمله سایبری در ارتباط با متوقف‌شدن این شبکه اجتماعی و خدمات پیام‌رسان‌های واتس و اینستاگرام را رد کرده بود.

قطع خدمات برنامه‌های فیس‌بوک و زیر‌مجموعه‌های این شبکه اجتماعی غیر معمول نیست، اما به ندرت اتفاق می‌افتد که همه برنامه‌های به هم پیوسته بزرگترین شرکت رسانه‌های اجتماعی در جهان به طور همزمان قطع شوند.

در سال 2019 ، یک اختلال و قطعی مشابه در شبکه فیس‌بوک رخ داد که حدود یک ساعت به طول انجامید. در آن زمان فیس‌بوک اعلام کرد که این قطعی به دلیل یک مشکل فنی رخ داده است.

وقتی شبکه‌های تحویل محتوا یا CDNها به اینترنت متصل نباشند ممکن است وب‌سایت‌های اصلی کار نکنند. این موضوع در ماه ژوئن هنگامی که یکی از CDNها ، Fastly ، به‌دلیل مشکلات فنی متوقف شد، اتفاق افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید