سفر وزیر خارجه آمریکا به پاریس پس از بحران زیردریایی‌ها

وزیر خارجه آمریکا در سفر پاریس با همتای فرانسوی خود و یکی از مشاوران رئیس جمهور فرانسه دیدار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پس از تنش بی‌سابقه در روابط ایالات متحده و پاریس به‌دلیل قرارداد فروش زیردریایی به استرالیا شامگاه دوشنبه وارد پاریس شد.

قرار است بلینکن، سه‌شنبه، 5 اکتبر، با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود و یکی از مشاوران امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دیدار کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری و توسعه اقتصادی شرکت خواهد کرد.

سفر بلینکن به فرانسه اولین سفر یک مقام بلندپایه ایالت متحده به این کشور است که پس از تشکیل پیمان سه‌جانبه میان آمریکا، بریتانیا و‌ استرالیا در منطقه اقیانوس هند و آرام با هدف مقابله با نفوذ چین انجام می‌شود.

تشکیل این پیمان موسوم به «اوکوس» که باعث خرید زیردریایی‌های اتمی آمریکایی به‌جای خرید زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا شد، به تنش بی‌سابقه‌ای در روابط پاریس و واشینگتن انجامید.

بايدن و مكرون
بايدن و مكرون

فرانسه پیمان مذکور را به «خنجر از پشت» توصیف کرد و پس از آن ماکرون در تماس تلفنی با بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که باید با فرانسه در این رابطه هماهنگی و همکاری به‌عمل می‌آمد.

سفر بلینکن در راستای روند گفت‌وگوها و مشورت‌های پیگیر دو‌جانبه برای آماده‌سازی دیدار میان رئسای جمهور دو کشور در اواخر اکتبر انجام می‌گیرد.

همزمان فرانسه اعلام کرد که «دیدار دو رئیس جمهور با هدف تعیین گام‌های بعدی جهت بازگشت روابط به شرایط عادی صورت می‌گیرد، با این حال پایان‌دادن به بحران کنونی زمانبر است و منوط به اقدامات عملی خواهد بود.»

پیش از سفر بلینکن به پاریس، کارین دونفرید، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا نیز تصریح کرد که «گفت‌وگوها باید به گام‌های عملی برای تقویت اعتماد دوجانبه منجر شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید