سفر هیأت بریتانیایی به کابل و شروط فرانسه برای به رسمیت شناختن طالبان

مکرون: در اجلاس آتی سران گروه بیست موضوع افغانستان بررسی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تاکیدهای مکرر آن مبنی بر عدم به رسمیت شناختن حکومت جدید التاسیس طالبان در افغانستان، دولت بریتانیا اعلام کرد که هیأتی از مسئولان این کشور با برخی از رهبران گروه طالبان در کابل دیدار کرده‌ است.

دولت بریتانیا سه‌شنبه، 5 اکتبر 2021، هدف از دیدار هیأت رسمی این کشور با رهبران طالبان را جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به کانونی برای تندروهای تروریست‌ عنوان کرد.

یک سخنگوی دولت بریتانیا در این‌باره گفت که بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور با هیأت اعزامی به کابل شامل سایمون گس، فرستاده ویژه لندن و مارتن لونگدین، کاردار سفارت بریتانیا در افغانستان پس از بازگشت از آنها دیدار کرده است.

این مقام دولتی بریتانیا گفت که هیأت اعزامی کشورش با اعضای برجسته‌ای از گروه طالبان از جمله مولوی امیر خان، ملا عبدالغنی، برادر آخوند و مولوی عبدالسلام حنفی دیدار کرده است.

او گفت که دیدارکنندگان در جلسات خود با اعضای طالبان درباره موضوع امکان تقدیم کمک‌های بریتانیا به افغانستان برای رسیدگی به بحران انسانی و همچنین اهمیت جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای تروریسم گفت‌وگو کرده و بر ادامه خروج امن کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، تاکید کرده‌‌اند.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت که در این گفت‌وگوها با رهبران طالبان موضوعاتی نظیر مسأله نحوه رفتار با اقلیت‌ها، حقوق زنان و دختران مورد بررسی قرار گرفت. او همچنین بر عزم لندن برای انجام همه تلاش‌ها جهت تضمین خروج امن کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، تاکید و بر ادامه تعهد این کشور به حمایت از مردم افغانستان تشدید کرد.

نیروهای طالبان
نیروهای طالبان

شروط بین‌المللی برای به رسمیت شناختن طالبان

این در حالی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که نشست آتی سران گروه 20 در شهر رم باید پیام روشنی به طالبان درباره شرط‌های به رسمیت شناختن آن در صحنه بین‌المللی بدهد.

مکرون سه‌شنبه در گفت وگویی با رادیو «فرانس انتر» گفت که این شروط باید شامل مساوات برای زنان، اجازه دادن به ادامه عملیات‌های بشردوستانه خارجی و توقف همکاری با گروههای تروریستی باشد.

او در اشاره به اجلاس سران گروه بیست که طی ماه جاری در رم برگزار خواهد شد، گفت در این اجلاس به بررسی موضوع افغانستان خواهیم پرداخت.

رئیس جمهوری فرانسه در پایان اظهارتش گفت که اجلاس آتی سران گروه 20 باید حامل پیامی روشن برای طالبان باشد و آن این که جامعه بین‌المللی برای به رسمیت شناختن حکومت جدید التاسیس این گروه شرط‌هایی خواهد گذاشت.

گروه طالبان که از نیمه ماه اوت گذشته بر افغانستان تسلط یافته در تلاش است تا از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید