آمریکا: در صورت شکست دیپلماسی با ایران «راه‌های دیگری» را در پیش خواهیم گرفت

نخست وزیر اسرائیل پیش‌تر از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» در قبال ایران خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از مقامات آمریکایی برای بررسی «راه‌های دیگر» در قبال ایران، در صورت شکست دیپلماسی، دیداری با همتایان اسرائیلی خود خواهند داشت.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواست نامش منتشر شود، خبر داد که ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، امروز سه‌شنبه 5 اکتبر، برای دیدار با جیک سالیوان، همتای آمریکایی‌اش به واشینگتن سفر خواهد کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، در این دیدار، دو تیم اسرائیلی و آمریکایی قرار است با برآورد یک «ارزیابی پایه»، اطلاعات و داده‌های خود را درباره میزان پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران با همدیگر به اشتراک بگذارند.

پیش‌تر وب‌سایت «آکسیوس» از برگزاری اولین جلسه این تیم مشترک در ماه گذشته خبر داده بود.

این مقام آمریکایی در ادامه به رویترز گفت در جلسه امروز، طرف آمریکایی بر تعهد دولت جو بایدن به اتخاذ «دیپلماسی» در قبال ایران تأکید خواهد کرد اما برای اطمینان از عدم دستیابی تهران به سلاح اتمی، آماده درپیش‌گرفتن «راه‌های دیگر» نیز است.

پیش‌تر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از تشکیل یک تیم مشترک اسرائیلی و آمریکایی در زمینه ایجاد «طرح جایگزین» در قبال ایران خبر داده بود.

رویترز به نقل از این منبع خود افزود کارشناسان در واشینگتن معتقدند که زمان لازم جهت تولید میزان کافی از اورانیوم غنی‌سازی‌شده برای تولید بمب اتمی در تهران به چند ماه کاهش یافته است.

او ادامه داد: «اگر دیپلماسی پاسخ ندهد، قطعا راه‌های دیگری نیز وجود دارد. ما به تلاش برای عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی تعهد کامل داریم.»

این مقام آمریکایی در پاسخ به احتمال نظامی‌بودن «راه‌های دیگر» این کشور، بدون این‌که جزئیاتی در اختیار قرار بدهد، گفت: «آماده خواهیم بود تا اقدامات لازم را انجام دهیم.»

او همچنین با اشاره به مذاکرات احیای برجام در وین، عنوان کرد تهران برای بازگشت به میز مذاکرات، «نشانه»هایی را به برخی از طرف‌های درگیر این مذاکرات فرستاده و از آمادگی خود خبر داده بود.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از ششم آوریل در وین آغاز شد اما با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف گردید و زمان از سرگیری آن همچنان نامعلوم است.

از سوی دیگر حسین امیر عبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران، چندی پیش در گفت و گو با تلویزیون دولتی این کشور با اشاره به تمایل مقامات دولت جو بایدن برای ارتباط با دولت جدید ایران، گفت که «اگر آمریکایی‌ها نیت واقعی دارند 10 میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران را آزاد کنند.»

در واکنش؛ یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان ضمن ابراز مخالفت این کشور با این درخواست، عنوان کرد تهران نمی‌تواند شروط دیگری تعیین کند.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز خبر داد که این اظهارات امیرعبداللهیان را «مشاهده کرده است.»

پیش‌تر یک دیپلمات ارشد به «پولیتیکو» گفته بود که ایران احتمالاً در دور جدید مذاکرات، درخواست‌های جدید و «مازاد بر توافق برجام» مطرح خواهد کرد.

در همین زمینه یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته در پاسخ به پرسش بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته بود: «در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی ایران، این مذاکرات با موفقیت همراه نخواهند بود.»

با این وجود سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با «خبرگزاری فرانسه» درخواست ده‌میلیارد دلاری این کشور برای بازگشت به مذاکرات وین را، «پیغامی برای آمریکایی‌ها» ندانست.

خطیب‌زاده در باره درخواست‌های اضافه ایران برای گرفتن امتیازهای بیشتر، به پرسش خبرگزاری فرانسه پاسخی محتاطانه داد و گفت طرف‌های درگیر در این مذاکرات می‌باید به توافقی که قبلا امضا کرده‌اند، احترام بگذارند.

او در ادامه‌ی این مصاحبه، بر لزوم رفع تحریم‌های آمریکا تأکید و آن را «بلیت برگشت این کشور به مذاکرات» توصیف کرد.

مقامات دولت جدید ایران همواره گفته‌اند، در حال مطالعه پرونده توافق هسته‌ای هستند و «به‌زودی» به مذاکرات احیای برجام در وین باز خواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید