آغاز محاکمه مهمترین عنصر تبلیغاتی «داعش» در آمریکا

محمد خلیفه با ایجاد کارزارهای تبلیغاتی در سوریه به استخدام نیرو برای داعش اقدام می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد خلیفه، 38 ساله و شهروند اتیوپی‌تبار کانادایی که از سال 2013 به گروه «داعش» پیوست، به اتهام تبلیغ و سربازگیری برای این گروه تروریستی در آمریکا محاکمه می‌‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا، شامگاه شنبه 3 اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد خلیفه صدای تبلیغاتی داعش و نیروی پشتیبانی‌کننده فعالیت این گروه بوده است.

خلیفه در ژانویه 2019 در سوریه بازداشت و به آمریکا منتقل شد. او متهم است که با مدیریت بخش انگلیسی رسانه داعش و تولید ده‌ها ویدیو و نگارش اطلاعیه در جمع‌آوری پول ‌‌و نیرو به این گروه تندرو کمک کرده است.

وی 8 سال پیش به‌عنوان یک ستیزه‌جو به داعش پیوست اما بعدها به‌دلیل آشنایی به زبان انگلیسی مدیریت بخش تبلیغات رسانه‌ای داعش را بر عهده گرفت تا اینکه دو سال پیش توسط «نیروهای سوریه دموکراتیک» بازداشت و به «اف بی آی» تحویل داده شد.

بخشی از لایحه اتهامی علیه خلیفه
بخشی از لایحه اتهامی علیه خلیفه

خلیفه که احتمالا به حبس ابد محکوم خواهد شد، در شهر تورنتو کانادا در رشته «فناوری اطلاعات» تحصیل کرد و پس از دیدن مقاطعی در یوتیوپ ابتدا به «القاعده» و سپس به داعش ملحق شد.

خلیفه پس از بازداشت در گفت‌وگو با روزنامه «نیویورک تایمز» گفته بود که با لقب «ابو رضوان الکندی» در سوریه فعالیت می‌کرده و بعدها به شخصی محوری در بخش تبلیغات داعش تبدیل شده است.

محاکمه این عضو داعش در دادگاه شهر «الکساندریا» در ایالت ویرجینیا برگزار خواهد شد.

او در اظهاراتی گفته است، مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی را جهت پیوستن به داعش دعوت می‌کرده و از آنها می‌خواسته که در کشورهای خود به عملیات‌های ترور و تخریب اقدام کنند.

بر اساس اظهارات تحریک‌کننده وی، «عمر صدیقی متین» شهروند آمریکایی افغانی‌تبار در سال 2016 با حمله مسلحانه به یک کلوپ شبانه در شهر «اورلاندو»، 50 نفر را کشت و 53 نفر دیگر را زخمی کرد.

خلیفه در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی CBC آمریکا بیان کرده که در کانادا زندگی راحت و آرامی داشته است اما تصمیم می‌گیرد که به همراه همسر و دو فرزندش به الرقه در شمال سوریه برود و در ازای پیوستن به داعش حقوق ماهیانه 50 دلار برای خود و 35 دلار برای هر یک از فرزندانش دریافت کند.

جانشین دادستان منطقه شرق ایالت ویرجینیا به خبرگزاری‌ها گفت که محمد خلیفه فقط یک ستیزه‌جو داعشی در سوریه نبود بلکه او نماد خشونت این گروه تندرو بوده و نقش مهمی در ترجمه متون و مواضع داعش و تبلیغ برای آنها داشته است.

این مقام قضایی آمریکایی تاکید کرد که خلیفه با تولید و انتشار ویدیوهای مربوط به قتل و کشتار بیرحمانه توسط داعشی‌ها، در جذب نیرو برای این گروه ستیزه‌جو نقش مهمی ایفا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید