عمران خان: گفت‌وگو تنها راه صلح با طالبان پاکستان است

طالبان پاکستان از زمان تسلط طالبان افغان بر کابل، تعداد حملات خود را در داخل خاک پاکستان و در مرز با افغانستان افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت، گفت‌وگو تنها راه صلح با طالبان پاکستانی است و از آغاز گفت‌وگوها با این گروه در کشورش برای آشتی و زمین گذاشتن سلاح خبر داد.

نخست وزیر پاکستان جمعه، یکم اکتبر، در مصاحبه با تلویزیون «TRT World» گفت:«من فکر می‌کنم برخی از طالبان پاکستانی واقعاً می‌خواهند برای صلح و آشتی با دولت ما صحبت کنند.»

عمران‌ خان همچنین گفت، مذاکرات با برخی از رهبران طالبان پاکستان در جریان است و قرار است طالبان افغانستان نیز در این گفت‌وگوها کمک کند.

او افزود، اگر مذاکرات خلع سلاح موفقیت‌آمیز باشد، این امر موجب عفو دولت پاکستان برای آنها می‌شود، به طوری که به گفته او آنها به عنوان شهروندان عادی شمرده خواهند شد. عمران خان در ادامه همچنین گفت:«من به راه‌حل‌های نظامی اعتقاد ندارم.»

این اظهارات نخست وزیر پاکستان در حالی مطرح می‌شود که طالبان افغانستان کابل را در اواسط ماه اوت به کنترل خود درآوردند، با تسلط طالبان بر افغانستان این کشور همچنان آشفته و بی‌ثبات است. در این میان پاکستان اما در تلاش است تا جامعه جهانی را راضی کند تا دولت تازه تاسیس طالبان را به رسمیت بشناسد.

حملات داخل پاکستان

از سوی دیگر، طالبان پاکستان از زمان تصرف طالبان افغان بر کابل، تعداد حملات خود را در داخل خاک پاکستان و در مرز با افغانستان افزایش داده است.

عارف الوی، رئيس جمهوری پاکستان، عمران خان، نخست وزیر و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه این کشور بارها پس از تسلط طالبان بر کابل درباره طالبان پاکستانی صحبت کرده و به آنها پیشنهاد گفت‌وگو و کنار گذاشتن سلاح و خشونت را دادند.

طالبان پاکستانی یک گروه شورشی جدا از طالبان افغانستان است، اگرچه گروه‌های مسلح پاکستانی اغلب با گروه‌های آن سوی مرز در افغانستان در ارتباط‌ هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید