آلمان از بازداشت یک فرد به اتهام جاسوسی برای ترکیه خبر داد

فرد بازداشت شده در آلمان شهروند ترکیه و متهم است برای دولت آنکارا درباره مخالفان آن بویژه شبکه فتح‌الله گولن جاسوسی و اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر دادستانی فدرال آلمان جمعه، یکم اکتبر، اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور یک شهروند ترکیه را در هتلی در دوسلدورف آلمان به اتهام جاسوسی برای آنکارا بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از دادستانی آلمان، فرد بازداشت شده که یک مرد با هویت «علی. د» است و علیه جنبش فتح الله گولن روحانی مخالف اردوغان جاسوسی می‌کرد در 17 سپتامبر گذشته دستگیر شده، اما هنوز تحت بازجویی و تحقیق قرار دارد.

بیانیه دادستان عمومی افزود، مقامات امنیتی آلمان بر این باورند که فرد بازداشت شده مأمور سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه است و قانون اسلحه این کشور را نیز نقض کرده است.

جمع‌آوری اطلاعات درباره شبکه گولن

دادستانی آلمان خاطرنشان کرد که این فرد به اتهام جمع‌آوری اطلاعات درباره شبکه گولن که از مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است، بازداشت شده است.

گفتنی است که مخالفان ترکیه در بسیاری از کشورهای غربی مدت‌هاست که آنکارا و حزب عدالت و توسعه به ریاست اردوغان را به جاسوسی و تعقیب آنها متهم می‌کنند.

در ماه مه گذشته نیز سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه یکی از بستگان فتح‌الله گولن را در خارج از این کشور دستگیر و به ترکیه منتقل کردند.

همچنین ربوده شدن 6 شهروند ترک از کوزوو توسط دستگاه اطلاعاتی ترکیه در سال 2018 به بحران سیاسی در آن کشور و برکناری وزیر کشور و رئیس اطلاعات کوزوو منجر شد. ترکیه این 6 نفر را به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن ربوده بود.

فتح‌الله گولن که در ایالات متحده زندگی می‌کند، مدعی است که او شبکه‌‍ای مسالمت‌آمیز از سازمان‌های خیره‌ای و شرکت‌ها را اداره می‌کند و بارها هرگونه دست داشتن در کودتای ژوئیه 2016 علیه دولت اردوغان را رد کرده است. اما رئیس جمهوری ترکیه که زمانی متحد نزدیک این روحانی مخالف بود، اکنون او را رئیس یک سازمانی «تروریستی» شمرده و به تلاش برای نفوذ به نهادهای ترکیه و براندازی دولت متهم می‌کند.

از زمان کودتای نافرجام، در ترکیه در ژوئیه 2016 تاکنون آنکارا ده‌ها نفر را به اتهام وابستگی به جنبش فتح‌الله گولن بازداشت کرده است. ترکیه همچنین ده‌ها تن از اعضای شبکه گولن بویژه در کشورهای بالکان و آفریقا را به این کشور استرداد کرده است.

از سوی دیگر اعضای شبکه فتح‌الله گولن در کشورهای اروپایی عناصر اطلاعات ترکیه را به جاسوسی علیه مخالفان متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید