پوتین و اردوغان در سوچی درباره «ادلب بدون تروریست» توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه متعهد شدند که طبق توافقنامه‌های قبلی درباره سوریه به فعالیت‌شان در این کشور ادامه دهند.

در پی اجلاس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سوچی، کاخ کرملین تأکید کرد که دو طرف بر تعهدات خود در قبال توافقات منعقد شده درباره ضرورت پاک‌سازی استان ادلب در شمال غرب سوریه از وجود تروریست‌ها تاکید کردند.

در اولین بیانیه پس از دیدار اردوغان با پوتین در سوچی، سخنگوی کاخ کرملین شامگاه چهارشنبه، 29 سپتامبر، گفت که دو رئیس جمهوری همچنین متعهد شدند که بر اساس توافقنامه‌های قبلی درباره سوریه به کار خود ادامه دهند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت، درگیری‌های منطقه‌ای از جمله بحران‌های سوریه، لیبی، افغانستان و منطقه قره باغ، در دستور کار مذاکراتی که دیروز بین پوتین و اردوغان در شهر سوچی روسیه انجام شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

او گفت در نشست مقام‌های دو کشور روسیه و ترکیه بر لزوم اجرای توافقنامه‌های دوجانبه درباره پاک‌سازی استان ادلب از عناصر تروریستی باقی‌مانده که تهدیدی علیه امنیت سوریه و منطقه به شمار می‌روند، تاکید شد.
با این حال سخنگوی کاخ کرملین از ارائه جزئیات بیشتری از محتوای مذاکرات، به ویژه درباره پرونده سوریه خودداری کرد.

از سوی دیگر رسانه‌های ترکیه پنج‌شنبه 30 سپتامبر فاش کردند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود درباره پروژه‌های مشترک دو کشور در آینده از جمله در زمینه‌های نظامی، اقتصادی و صنعتی بحث و گفتگو کرد.

تنش در سوریه پیش از دیدار پوتین و اردوغان

گفتنی است که روابط مسکو و آنکارا قبل از ملاقات سران دو کشور در سوچی، در سوریه با تنش همراه بوده است. پس از آنکه روسیه دوشنبه گذشته برای دومین روز متوالی به مناطق تحت نفوذ ترکیه در شمال سوریه حمله کرد، نیروهای ترکیه نیز بالگردهای روسیه را بر فراز روستای الدراره در شمال تل تمر در حومه حسکه هدف حمله موشکی قرار دادند اما موشک‌ها به هلیکوپتر روسی اصابت نکرد.

ترکیه هزاران سرباز و دهها هزار شبه‌نظامی سوری وابسته به خود را در شمال سوریه مستقر کرده است. روسیه نیز در تمام سوریه بویژه در پایتخت و اطراف آن نفوذی نامحدود دارد اما به‌رغم اختلاف‌ها این دو کشور بارها درباره سوریه با همدیگر همکاری کردند.

اردوغان قبل از سفر به سوچی گفته بود که صلح در خاورمیانه به توسعه روابط ترکیه و روسیه بستگی دارد.

ترکیه با اینکه یکی از اعضای مهم ناتو است اما پدافند موشکی اس -400 روسی را در سال 2019 از مسکو خریداری کرد این اقدام باعث تحریم صنایع دفاعی این کشور از سوی واشنگتن شد. آمریکا تهدید کرد اگر ترکیه به خرید تجهیزات نظامی بیشتری از روسیه اقدام کند، واشنگتن تدابیر بیشتری را علیه آنکارا اتخاذ خواهد کرد.

با این حال اردوغان هفته گذشته خاطرنشان کرد که ترکیه همچنان قصد دارد دسته دوم موشک های اس -400 را از روسیه خریداری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید