دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا با سفیر فرانسه در واشینگتن

مشاور امنیت ملی آمریکا از طرح سفیر فرانسه برای آغاز گفت‌وگو با مقامات آمریکایی استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید جمعه 1 اکتوبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با فیلیپ اتیان سفیر فرانسه پس از بازگشت به واشنگتن دیدار کرده است.

این دیدار در پی تماس تلفنی اخیر میان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون، همتای فرانسوی وی در راستای رفع تنش حاکم بر روابط دو کشور پس از بحران زیردریایی‌ها و معامله لغو شده با استرالیا انجام شد.

بیانیه‬ مذکور خاطر نشان کرده که دیدار این دو مقام مطابق با تعهد دو رئیس جمهوری برای آغاز روند گفت‌وگوهای جدی راهبردی میان دو کشور صورت گرفته است.

این بیانیه افزوده که مشاور امنیت ملی از آغاز گفت‌وگوی سفیر فرانسه با مقامات آمریکایی استقبال کرده است.

جیک سالیفان و فیلیپ اتیان
جیک سالیفان و فیلیپ اتیان

بیانیه ادامه داده که نشست مذکور راه را برای بازگرداندن اعتماد متقابل و اقدامات عملی برای دستیابی به اهداف مشترک هموار می‬‌کند.

شایان ذکر است که رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته طی تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، درباره بحران زیردریایی‬‌ها گفت‌وگو کرد. آنها توافق کردند که برای مذاکرات بیشتر طی روزهای آینده در اروپا دیدار کنند.

روابط دو کشور از اواسط سپتامبر گذشته، پس از آن‌که رئیس جمهور آمریکا از تشکیل یک اتحاد استراتژیک جدید با استرالیا و بریتانیا سخن گفت و طی آن استرالیا به لغو قرارداد خرید زیردریایی با فرانسه نیز اقدام کرد، به‌شدت تیره شد.

زیردریای‌های فرانسوی
زیردریای‌های فرانسوی

در مقابل فرانسه لغو این قرارداد را خنجری از پشت و خیانت توصیف کرد و سفیران خود از کانبرا و واشنگتن را به پاریس فراخواند.

تلاش پیگیر آمریکا برای کاهش خشم فرانسه به نتیجه نرسید، تا این که تماس تلفنی میان رئسای جمهوری دو کشور تا حدودی شرایط را آرام کرد و پاریس تصمیم گرفت سفیر خود را به واشینگتن بازگرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید