ترکیه قرارداد فروش ناوچه میان فرانسه و یونان را علیه منافع خود خواند

فرانسه اخیرا قرارداد فروش سه ناوچه به یونان را به عنوان بخشی از مشارکت راهبردی بین پاریس و آتن در دریای مدیترانه امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنکارا در واکنش به توافق دفاعی جدید بین پاریس و آتن اعلام کرد که فروش ناوچه‬‌های فرانسه به یونان ثبات منطقه را تهدید می‬‌کند و این توافق علیه منافع ترکیه است.

وزارت خارجه ترکیه جمعه 1 اکتبر در بیانیه‬‌ای تاکید کرد که توافق دفاعی جدید میان یونان و فرانسه که این هفته منعقد شد، به وحدت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز آسیب می‌رساند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ترکیه، این توافقنامه که توسط امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان در پاریس امضا شد، در راستای «تلاش‌های بیهوده» آتن برای تحقق ادعاهای خود در مورد منطقه دریایی و حریم هوایی مورد منازعه بین دو کشور صورت می‬‌گیرد.

فرانسه سه‌شنبه گذشته، قرارداد فروش سه ناوچه به یونان را به عنوان بخشی از مشارکت راهبردی بین پاریس و آتن در دریای مدیترانه امضا کرد.

تفاهم‌نامه خرید ناوچه‌های کلاس «بلارا» توسط یونان، دو هفته پس از آن امضا شد که استرالیا قرارداد خرید زیردریایی‬‌های فرانسوی را لغو کرد و با بریتانیا و ایالات متحده پیمان دفاعی جدیدی منعقد کرد.

در این باره مکرون اظهار داشت که توافق با یونان پیامدهای ژئوپلیتیکی قابل‌توجهی در شرق دریای مدیترانه خواهد داشت، جایی که میان ترکیه و یونان بر سر منابع انرژی اختلافات عمده‌ای وجود دارد.

یک کشتی ترکیه در دریای مدیترانه
یک کشتی ترکیه در دریای مدیترانه

در همین زمینه، وزارت خارجه ترکیه امروز گفت که دور بعدی مذاکرات دوجانبه با یونان با هدف حل اختلافات فی‌مابین در دریای مدیترانه و دیگر مسائل در 6 اکتبر در آنکارا برگزار می‬‌شود.

یونان و ترکیه بر سر مسائلی مانند حاکمیت بر برخی جزایر در شرق مدیترانه، حریم هوایی، انرژی، شرایط قبرس و وضعیت جزایر در دریای اژه اختلاف نظر دارند.

دو کشور در ژانویه گذشته توافق کردند که مذاکرات را پس از 5 سال وقفه و ماه‌ها تنش مجددا از سر بگیرند. از آن زمان، آنکارا و آتن دو دور مذاکره داشته‌اند که دور قبلی آن در ماه مارس در آتن برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید