یک استاد ایرانی-آلمانی دانشگاه نروژ به نقض تحریم‌های اتمی ایران متهم شد

سازمان امنیت ملی نروژ مشکوک است که این استاد دانشگاه در حمله سایبری به منظور ربودن اطلاعات حساس هسته‌ای مشارکت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک استاد ایرانی-آلمانی دانشگاه تکنولوژی شهر تروندهایم نروژ متهم به نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه حکومت ایران از طریق ایجاد دسترسی پژوهشگران وابسته به جمهوری اسلامی به اطلاعاتی شد که می‌تواند در برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران به کار گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، چهارشنبه 29 سپتامبر 2021، شبکه تلویزیونی نروژی «اِن.آر.کی» طی گزارشی درباره این موضوع، از طریق گفت‌وگو با تعدادی از مقامات مسئول و افراد دخیل، برای اولین بار از این قضیه پرده برداشت.

بر اساس گزارش تلویزیون نروژ، استادی که نامش فاش نشده است، در بازه زمانی فوریه 2018 تا 2019، چهار پژوهشگر را از ایران به دانشگاه «اِن.تی.ان.یو»ی تروندهایم که سومین شهر بزرگ نروژ است دعوت کرد، و برای آنها امکان دسترسی به «اطلاعات حساس» را فراهم آورد.

دادستان پرونده، این استاد ایرانی-‌آلمانی را به «نقض تحریم‌های ایران»، «نقض مقررات کنترل صادرات»، و «نقض قوانین نروژ» متهم کرد، و افزود در صورت اثبات جرم، این فرد به 10 سال زندان محکوم می‌شود.

وکیل نروژی این استاد دانشگاه گفته که وی اتهامات علیه خود را رد می‌کند. به گفته این وکیل، موکلش در حال حاضر در خاک نروژ نیست، اما حاضر است برای محاکمه بازگردد.

سازمان امنیت ملی نروژ مشکوک است که این استاد دانشگاه، از طریق ایجاد دسترسی غیرمجاز دیگران به سیستم کامپیوتری دانشگاه «اِن.تی.ان.یو»، در حمله سایبری به منظور ربودن اطلاعات حساس مشارکت کرده است.

به گفته دادستان پرونده، حمله به داده‌ها پس از نصب برنامه‌ای مشکوک توسط یکی از محققان مهمان روی داد. این قضیه برای آن محقق امکان دسترسی به داده‌ها را فراهم می‌کرد، حتی اگر به دانشگاه «اِن.تی.ان.یو» وابسته نباشد.

رئیس بخش مهندسی سایبرنتیک دانشگاه «اِن.تی.ان.یو» به نشریه این دانشگاه گفته استاد و محققان مهمان ایرانی «در مدتی کوتاه، به شیوه‌ای نسبتا مداوم از آزمایشگاه ویژه‌ای به نام آزمایشگاه نانومکانیکی استفاده کردند.»

در این آزمایشگاه می‌توان تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته درباره خواص آلیاژهای مختلف فلزی مانند استحکام و سختی انجام داد. پس از اطلاع از این موضوع، مقامات دانشگاه در اوایل سال 2019 سازمان امنیت ملی نروژ را در جریان گذاشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم