.
.
.

واشینگتن مانع فرود پرواز حامل شهروندان آمریکا از مبدا کابل شد

اداره گمرک و حفاظت مرزی وابسته به وزارت امنیت داخلی آمریکا مانع فرود پرواز شرکت «کام ایر» در یک فرودگاه آمریکایی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امنیت داخلی آمریکا از فرود یک هواپیما با 100 سرنشین از مبدا کابل که سرنشینان آن شهروند آمریکا و دارای اقامت دائم بودند، ممانعت به‌عمل آورد.

برایان ستیرن، موسس سازمان غیر انتفاعی «پروجکت دینامو» شامگاه سه‌شنبه، 28 سپتامبر، به خبرگزاری «رویترز» گفت که اداره گمرک و حفاظت مرزی وابسته به وزارت امنیت داخلی آمریکا مانع از فرود پرواز مذکور در خاک ایالات متحده شده است.

ستیرن افزود، این هواپیما که وابسته به شرکت افغانستانی «کام ایر» بوده و حامل 117 سرنشین از جمله 59 کودک است، حدود 14 ساعت در فرودگاه ابوظبی در حال انتظار مانده است.

موسسه پروجکت دینامو توسط کهنه سربازان آمریکایی تشکیل شده که هدف آن انتقال امن همه شهروندان آمریکا از افغانستان پس از خروج شتاب‌زده ارتش ایالت متحده از آن کشور است.

موسسه غیر انتفاعی پروجکت دینامو
موسسه غیر انتفاعی پروجکت دینامو

از سویی مقامات اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا از این تصمیم اظهار بی‌اطلاعی کردند، اما اظهار داشتند که بررسی مجوز فرود چنین پروازهایی از سویی مقامات ذی‌ربط معمولا زمانبر است.

اولویت با شهروندان آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرد که اولویت دولت او بازگشت شهروندان آمریکا و افراد دارای اقامت دائم از افغانستان است که تاکنون نتوانستند از آن کشور خارج شوند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا هم دوشنبه خاطرنشان کرد که ایالات متحده از آمادگی خروج 100‌ شهروند آمریکایی از افغانستان آگاه است.

مدیر موسسه «پروجکت دینامو» همچنین ابراز داشت که در پرواز شرکت «کام ایر»، 28 شهروند آمریکا، 83 نفر دارای اقامت دائم و 6 نفر از افغان‌های همکار با ارتش آمریکا حضور داشتند.

او ادامه داد که جهت تسهیل ورود این افراد به آمریکا، موسسه وی یک هواپیما از شرکت هواپیمایی دولتی اتیوپی اجاره کرد و اداره گمرک نیز با فرود این هواپیما در فرودگاه کندی نیویورک موافقت کرد.

ستیرن افزود، اداره گمرک پس از چندی محل فرود این هواپیما را به فرودگاه دالاس در حومه واشینگتن تغییر داد و در نهایت اعلام کرد که این پرواز اجازه فرود در خاک آمریکا را ندارد.

او اشاره کرد که شرکت هواپیمایی افغانستان که هم‌اکنون توسط طالبان اداره و مدیریت می‌شود، با درخواست نهادهای غیر دولتی جهت اجاره هواپیما برای خروج شهروندان آمریکا از فرودگاه کابل موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم