.
.
.

مقامات ارشد پنتاگون: بایدن از سقوط افغانستان در صورت خروج کامل آمریکا آگاه بود

فرمانده «سنتکام»: «باور من این بود که خروج کامل نیروهای آمریکایی به فروپاشیِ محتومِ ارتش و در نهایت دولت افغانستان خواهد انجامید.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات ارشد نظامی ایالات متحده اعلام کردند که به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور توصیه کرده بودند که نباید نیروهای نظامی آمریکا را به طور کامل از افغانستان خارج کند، و بایدن نیز توصیه‌های آنها را دریافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، ژنرال لوید آستین وزیر دفاع، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش، و ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده «سنتکام» سه‌شنبه 28 سپتامبر 2021 در جلسه استماع عمومی «کمیته نیروهای مسلح سنا»ی آمریکا حضور یافتند تا درباره خروج آشفته دولت بایدن از افغانستان شهادت دهند.

مک‌کنزی گفت او به بایدن توصیه کرده بود تا 2500 سرباز در افغانستان نگه دارد. او افزود در پاییز 2020 که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، قصد داشت تمام نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند، توصیه مشابهی کرده و گفته بود باید حداقل 4000 سرباز در افغانستان باقی بگذارد.

فرمانده «سنتکام» شهادت داد: «باور من این بود که خروج کامل نیروهای آمریکایی به فروپاشیِ محتومِ ارتش و در نهایت دولت افغانستان خواهد انجامید.»

میلی هم گفت ارزیابی وی از پاییز 2020 تا زمان تخلیه کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان در اوت 2021 این بوده که ایالات متحده باید گونه‌ای از «ثبات» بر جای بگذارد و بین 2500 تا 3500 سرباز در افغانستان نگه دارد تا بتواند از طریق مذاکره به «راه حلی» با طالبان دست پیدا کند.

این در حالی است که پرزیدنت بایدن و دیگر مقامات کاخ سفید طی ماه‌های اخیر مدام مدعی شده‌اند که هیچ یک از مقامات نظامی آمریکا به آنها توصیه نکرده بودند که بخشی از نیروهای آمریکایی را در افغانستان باقی بگذارند. بایدن در ماه اوت به شبکه خبری «اِی.بی.سی» گفته بود: «تا آنجایی که به خاطر می‌آورم، هیچ‌کس به من توصیه نکرده بود 2500 سرباز در افغانستان نگه دارم.»

بر همین مبنا، «کمیته نیروهای مسلح سنا» در جلسه استماع سه‌شنبه وزیر دفاع آمریکا را خطاب قرار داد و از او پرسید که «آیا رئیس‌جمهوری توصیه‌های شخصی از مشاوران نظامی خود مانند میلی و مک‌کنزی دریافت کرده بود؟» آستین شهادت داد: «رئیس‌جمهوری نظرات آنها را دریافت کرد، و مطمئناً مورد بررسی قرار داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم