رویترز: آمریکا با چین برای کاهش واردات نفت از ایران رایزنی کرده است

هنوز مشخص نیست که چین چقدر از اقدامات دیپلماتیک آمریکا در قبال ایران استقبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات آمریکایی و اروپایی گفته‌اند که ایالات متحده، در راستای تلاش‌هایش برای بازگرداندن ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، از چین خواسته‌ است تا خرید نفت خام از ایران را کاهش دهد.

تصور عمومی بر این است که با وجود تحریم‌های آمریکا، خرید نفت ایران توسط کمپانی‌های چینی باعث شده تا اقتصاد این کشور کماکان پا برجا بماند. برآوردها نشان می‌دهد که واردات نفت چین از ایران به طور متوسط تا ماه آگوست امسال 553000 بشکه در روز بوده است.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 28 سپتامبر 2021، یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «ما در جریان خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی هستیم. ما از ابزارهای تحریمی خود برای واکنش به تلاش برای فرار از تحریم‌های ایران، از جمله توسط کسانی که با چین تجارت می‌کنند، استفاده کرده‌ایم، و در صورت لزوم به این کارمان ادامه می‌دهیم.»

از طرف دیگر، یک مقام اروپایی گفت که چین در برابر تحریم‌های آمریکا از ایران «محافظت» می‌کند، و تاکید کرد که یکی از «مسائل اصلی» غرب در باب پرونده اتمی ایران این است که چین چقدر نفت از ایران می‌خرد. به گفته وی، این یکی از موضوعاتی بود که وندی شرمن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، طی سفر اواخر ماه ژوئیه خود به چین مطرح کرد.

با این وجود، به گفته «رویترز»، هنوز مشخص نیست که چین چه میزان از اقدامات دیپلماتیک آمریکا در قبال ایران استقبال می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه چین در جلسه توجیهی 24 سپتامبر، مسئولیت پیچیده شدن مذاکرات احیای برجام را متوجه ایالات متحده کرده بود.

به گفته این مقام چینی: «آمریکا که دور جدید تنش‌ها را در مساله هسته‌ای ایران آغاز کرد، باید سیاست غلط فشار حداکثری خود علیه ایران را کنار بگذارد، همه تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را لغو و اقدامات تنبیهی علیه اشخاص و سازمان‌های ثالث را متوقف کند، و برای از سرگیری مذاکرات و دستیابی به نتایج سریع تلاش کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم