.
.
.

پیشنهاد روسیه به آمریکا برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در اطراف افغانستان

پیشتر کنگره آمریکا ممنوعیت همکاری با ارتش روسیه به‌دلیل حضور در اوکراین را تصویب کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتای روسی خود پیشنهاد ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر ایجاد پایگاه‌های نظامی در آسیای میانه برای مقابله با تهدیدات تروریستی برخواسته از افغانستان را بررسی کرد.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» شامگاه دوشنبه، 27 سپتامبر نوشت، ژنرال میلی پیشنهاد روسیه که توسط والری گراسیموف، ارائه شد را در نشست شورای امنیت ملی آمریکا مطرح کرده است.

میلی و گراسیموف
میلی و گراسیموف

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، مقامات عالی ایالات متحده اظهار داشتند که گراسیموف در دیدار با میلی در هلسینکی، پایتخت فنلاند، به توافق پیشین عمل نکرده است.

کرملین هنوز به این سخنان واکنشی نشان نداده است.

گفت‌وگوهای سری میان دو طرف در حالی است که دولت بایدن می‌کوشد برای تعامل با تهدیدات احتمالی تروریستی از افغانستان راه حلی پیدا کند.

در حالی که روسیه و آمریکا نگرانی‌های مشترکی در رابطه با تروریسم دارند، ایده همکاری مشترک میان دو کشور برای مقابله با تهدیدات تروریستی با چالش‌های متعددی روبرو است.

پیش از این کنگره ایالات متحده قانون منع همکاری میان ارتش آمریکا و روسیه به‌دلیل حضور نیروهای روسی در اوکراین را تصویب کرد. طبق این قانون، تنها با «دستور ویژه» وزیر دفاع می‌توان با ارتش روسیه همکاری کرد.

قرار است ژنرال میلی و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، سه‌شنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا حاضر شده و درباره خروج نیروهایی آمریکا از افغانستان توضیح دهند.

احتمالا از میلی دریاره دیدار اخیرش با گراسیموف و همچنین تماس تلفنی با همتای چینی‌اش که در اواخر دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ انجام پذیرفت، سوال خواهد شد.

پس از خروج آمریکا از افغانستان، پوتین به‌طور غیر منتظره پیشنهاد استفاده نیروهای آمریکایی از پایگاه‌های نظامی روسیه در تاجیکستان ‌قرقیزستان را مطرح کرد. با این حال برخی مقامات دولت بایدن در جدیت پیشنهاد پوتین تردید کرده‌اند.

برخی نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به آستین و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هشدار دادند که روسیه بیش از تمایل به همکاری با آمریکا درباره مبارزه با تروریسم، مایل به جاسوسی و کسب اطلاعات از نیروهای آمریکایی و متحدان آمریکا است.

این نامه را سناتور جیمز راش، عضو جمهوری‌خواه کمیته خارجی سنا، سناتور جیم اینهاف، عضو جمهوری‌خواه کمیته نیروهای مسلح در سنا، مایکل ماکول، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از حزب جمهوری‌خواه و مایک راجرز عضو کمیته نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان امضا کردند.

در این نامه از دولت بایدن خواسته شده درباره برنامه «مبارزه با تروریسم» به‌ویژه توافق با کشورهای همجوار افغانستان درباره فعالیت‌های اطلاعاتی، مراقبت و امکان حملات نظامی توضیح بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم