فرانسه: جامعه بین‌الملل در قبال برنامه هسته‌ای ایران کاملا قاطعانه عمل کند

لودریان: ایران نباید فکر کند که گذر زمان به نفع این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، با اشاره به رسیدن برنامه اتمی ایران به مراحل «خطرناک‌تر»، تاکید کرد که جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای این کشور باید «کاملا قاطعانه» عمل کند.

وزیر خارجه فرانسه، دوشنبه، 27 سپتامبر، طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «ادامه مذاکرت وین درباره احیای برجام در اسرع وقت ضروری است».

Advertisement

لودریان افزود: «ایران نباید فکر کند که گذر زمان به نفع این کشور است چراکه هرچه برنامه اتمی‌اش خطرناک‌تر شود، خطر پدید آمدن یک بحران عمده بزرگتر خواهد شد.»

او گفت که فرانسه برای ترغیب مذاکرات تمام تلاش خود را خواهد داشت اما تنها راه «پیشرفت»، توافقی خواهد بود که نشان دهد تهران بار دیگر به تعهداتش پایبند است.

پیشتر مقامات ارشد آمریکایی و اروپایی به تکرار تاکید کردند که تاخیر در بازگشت جمهوری اسلامی به مذاکرات احیای برجام، کارآیی این توافق را از بین خواهد برد.

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، یک‌شنبه، 26 سپتامبر، پس از پایان سفر نیویورک و بازگشت به ایران، با ضروری ندانستن مذاکرات وین، اعلام کرد در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات، برجام تنها یک «کاتالیزور» برای سرعت‌دادن به روابط و پیشرفت‌های اقتصادی این کشور است.

او گفت نمی‌خواهد «کشور را به مذاکرات وین گره بزند» و آن را «خط قرمز دولت رئیسی» معرفی کرد.

امیرعبداللهیان با توصیف دولت جدید ابراهیم رئیسی به دولتی «عملگرا» از بازگشت در «اولین فرصت» به میز مذاکرات وین خبر داد.

وزیر خارجه ایران، پیش‌تر در مصاحبه‌ با خبرگزاری «فارس» گفته بود: «جلسات زیادی داشته‌ایم و پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه می‌داریم. ما به‌زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفته بود که منظور ایرانی‌ها را «از به زودی» نمی‌داند.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم