.
.
.

فرانسه: ایران برای دوری از هر گونه تنشی باید به مذاکرات هسته‌ای بازگردد

پاریس: چین باید در پرونده هسته‌ای به طور قاطعانه‌‌تری با ایران رفتار کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام از کاخ ریاست جمهوری فرانسه، تاکید کرد که ایران برای اجتناب از هر گونه تنشی باید به روند مذاکرات با قدرت‌های جهانی درباره توافق هسته‌ای 2015 بازگردد و به این دلیل که معیارهای توافق واضح است، ضرورتی ندارد که شرط‌های جدیدی تعیین کند.

این مقام مسئول فرانسوی آن‌‌طور که خبرگزاری «رویترز» از او نقل کرده است، سه‌شنبه، 28 سپتامبر، تاکید کرد که «نباید برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای پیش‌شرط گذاشت.. زیرا هر تلاشی برای تحمیل شرط‌های جدید جهت بازگشت به توافق هسته‌ای، از سوی ما به عنوان تنش‌زایی تلقی خواهد شد.»

او همچنین بر ضرورت یکپارچگی در مواضع قدرت‌های جهانی مذاکره کننده با ایران تاکید کرد و گفت که چین مشخصا باید در پرونده هسته‌ای «به طور قاطعانه‌ای» با ایران رفتار کند.

مذاکرات وین
مذاکرات وین

این در حالی است که مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 که 6 دور آن به پایان رسیده بود با پیروزی ابراهیم رئیسی، در انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شده و تعیین زمان اجرای دور هفتم آن به زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران موکول شد. به رغم این اما مقامات ایرانی همچنان نه ترکیب تیم مذاکره‌کنندگان خود و نه زمان بازگشت به مذاکرات وین را مشخص کرده‌اند و از سوی طرف‌های خارجی به وقت‌کشی متهم شده‌اند.

از طرفی و همزمان با آن تنش‌های میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مکانیسم‌های نظارت و بازرسی‌های بین‌المللی در تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تشدید شده است. ایران اخیرا با ورود بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای کرج مخالفت کرده که این اقدام آن موجی از نگرانی‌های بین‌المللی را در پی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم