.
.
.

آمریکا پرتاب موشک توسط کره‌ شمالی را محکوم کرد

آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، لحظاتی پیش از سخنرانی نماینده این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«فرماندهی اقیانوس هند-آرام ایالات متحده» با محکومیت آزمایش اخیر موشکی کره شمالی، آن را اقدامی بر خلاف ثبات و صلح در منطقه عنوان کرد.

کره شمالی، سه‌شنبه 28 سپتامبر از استان شمالی چاگانگ اقدام به پرتاب یک موشک کرد. به گفته وزارت دفاع ژاپن، موشک مذکور از نوع بالستیک بوده است.

ارتش کره جنوبی نیز با اعلام «آماده باش» در بیانیه‌ای اعلام کرد، پیونگ‌یانگ، موشکی کوتاه‌برد را به سمت سواحل شرقی شبه جزیره کره پرتاب کرده است.

بو سونگ چان، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در نشست مطبوعاتی با ابراز تاسف از این اقدام، اظهار کرد: «متاسفیم، این موشک زمانی پرتاب می‌شود که موضوع ثبات در شبه جزیره کره بسیار حائز اهمیت است.»

پرتاب این موشک لحظاتی پیش از سخنرانی سفیر کره شمالی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد.

کیم‌سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد با اشاره به حق این کشور در دفاع از خود، از «سیاست‌های خصمانه» و «استانداردهای دوگانه» ایالات متحده انتقاد کرد و گفت: «اگر آمریکا این رفتار را کنار بگذارد، پیونگ‌یانگ بلافاصله و با رغبت به پیشنهاد مذاکرات پاسخ خواهد داد.»

کیم یو-جونگ، خواهر قدرتمند رهبر کره شمالی پیش‌تر در اظهاراتی مشابه گفته بود که اگر کره جنوبی «استانداردهای دوگانه» و «سیاست‌های خصمانه» در قبال کره شمالی را کنار بگذارد، پیونگ‌یانگ مایل است روابط بین دو کره را بهبود بخشیده و نشست مشترک دیگری برگزار کند.

پس از نشست تاریخی کیم‌جونگ-اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال 2018، امیدها برای پایان جنگ دو کره پر رنگ‌تر شد. اما با توقف این گفت‌وگوها در سال 2019، امیدها به یاس تبدیل شد.

اختلاف بین دو کره، به تقسیم شبه جزیره کره پس از جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. در نتیجه این تقسیم، جنگی سه‌ساله بین این دو کشور صورت گرفت که بیش از 2.5 میلیون غیرنظامی کشته و زخمی شدند. روابط کره شمالی و کره جنوبی پس از پایان این جنگ، همواره متشنج بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم