پیروزی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات آلمان

حزب سوسیال دموکرات توانست 206 کرسی پارلمان را از آن خود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حزب چپ میانه‌ «سوسیال دموکرات»‌ با اختلاف اندکی در انتخابات فدرال آلمان پیروز شد و دوران قدرت 16 ساله‌ی آنگلا مرکل به اتمام رسید.

بر اساس گزارش وب‌سایت «حوزه انتخاباتی آلمان» حزب سوسیال دموکرات با کسب %25.7 آراء پیروز انتخابات این کشور و پس از آن، «اتحادیه دموکرات مسیحی» با کسب %24.1 آراء در رده دوم قرار گرفت.

رقابت شش حزب مطرح آلمان برای به‌دست آوردن 735 کرسی پارلمان این کشور بود و حزب سوسیال دموکرات توانست 206 کرسی را به‌‎دست آورد.

آنگلا مرکل
آنگلا مرکل

آنگلا مرکل، رهبر پیشین حزب محافظه‌کار اتحادیه دموکرات مسیحی که از سال 2005 به‌عنوان صدراعظم آلمان مشغول به‌کار بود، در این انتخابات شرکت نکرد.

با این وجود پیروزی حزب سوسیال دموکرات‌ به حد نصاب تشکیل دولت اکثریت نرسید و کابینه جدید پس از مذاکره بین این احزاب اعلام خواهد شد.

این اتفاق، پیش‌تر در سال 2005 نیز رخ داده بود. اتحادیه دموکرات مسیحی در آن سال با اختلاف اندکی از حزب سوسیال دموکرات پیش افتاد. نتیجه‌ای که برای اتحادیه دموکرات مسیحی دولت اکثریت را به ارمغان نیاورد. این دو حزب پس از دو هفته مذاکره به توافق رسیده و طبق آن آنگلا مرکل به‌عنوان صدر اعظم آلمان انتخاب و هشت وزارت‌خانه‌ کلیدی نیز به حزب سوسیال دموکرات رسید.

در همین زمینه آرمین لاشت، رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی پس از شکست در این انتخابات تصریح کرد که مقام صدراعظم همیشه از حزبی که پیروز انتخابات است، تعیین نمی‌شود.

اتحادیه دموکرات مسیحی در ایالت بایرن فعالیت ندارد، از همین جهت با حزب «اتحادیه سوسیال مسیحی ایالت بایرن» وارد ائتلاف شده بود. پس از تشکیل دولت مرکل در سال 2017، هورست زیهوفر، رهبر اتحادیه سوسیال مسیحی نسبت به مسئله پناهندگان موضع متفاوتی از اتحادیه دموکرات مسیحی گرفت. زیهوفر که وزیر کشور هم بود وعده داد که مرزهای این کشور را به روی پناهجویانی که در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ثبت‌نام کرده‌اند، خواهد بست. این مسئله شکافی را در دولت آلمان ایجاد کرد اما با کناره‌رفتن زیهوفر از رهبری حزب سوسیال مسیحی، اوضاع دولت آلمان آرام‌تر شد.

مرکل تا تشکیل دولت جدید آلمان، صدراعظم این کشور خواهد ماند. از او به‌عنوان «رهبر واقعی» اتحادیه اروپا و قدرتمندترین زن جهان یاد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم