بریتیش پترولیوم: یک‌سوم جایگاه‌های فروش سوخت بریتانیا خالی است

احزاب مخالف، دولت را به کم‌کاری متهم کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شرکت نفت و گاز بریتانیا، بریتیش پترولیوم «بی‌پی» اعلام کرد که به‌دلیل نبود راننده کامیون به اندازه کافی، یک‌سوم جایگاه‌های فروش سوخت این کشور خالی است.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد دوشنبه، 27 سپتامبر سومین روزی است که خودروها به مدت چند ساعت در صف‌های طولانی در برابر جایگاه‌های فروش، منتظر دریافت سوخت مصرفی هستند.

Advertisement

شرکت بی‌پی که دارای 1200 جایگاه فروش سوخت در بریتانیا است در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به تقاضای شدید در طی دو روز گذشته، تخمین می‌زنیم که حدود 30 درصد از جایگاه‌های فروش هیچ‌کدام از گرید‌های اصلی سوخت را ندارند.»

دولت بریتانیا بعد از هجوم مردم جهت خرید سوخت، قوانین رقابتی بین شرکت‌های فروشنده سوخت را به تعلیق درآورد تا برای رفع کمبود‌ها با همدیگر همکاری کنند.

به نوشته رویترز، بریتانیا هم‌اکنون با چندین بحران مواجه است. افزایش بین‌المللی قیمت گاز، فعالیت شرکت‌های حوزه انرژی را تعطیل کرده است. در همین زمینه کمبود دی‌اکسید کربن منجر به بحران دیگری و به خطرانداختن صنعت تولید گوشت شده است. از سوی دیگر کمبود رانندگان کامیون برای انتقال سوخت از پالایشگاه‌ها به جایگاه‌های فروش نیز، بنزین را در این کشور کمیاب کرده است.

کارشناسان در مورد علت کمبود راننده کامیون در این کشور اختلاف نظر دارند .برخی می‌گویند قوانین سخت‌گیرانه دوران همه‌گیری کرونا، روند ورود کارگران به این کشور را مختل کرده است. عده‌ای دیگر معتقد هستند که «برگزیت» و شرایط نامناسب کاری در شکل‌گیری این اوضاع مقصر است.

در همین راستا، دولت بریتانیا یکشنبه از طرحی برای صدور روادید موقت برای 5000 راننده کامیون خارجی خبر داد.

صاحبان کسب و کار هشدار داده‌اند که این طرح تنها می‌تواند به‌صورت موقت این مشکل را حل کند و دولت می‌باید برنامه‌ای بلندمدت برای کمبود نیروی کار در این کشور ارائه کند.

کِر استارمر، رهبر حزب کارگر در کنفرانس سالانه این حزب خبر داده بود که پس از رای‌گیری برگزیت در سال 2016، هیئت وزیران در زمینه کمبود نیروی کار برنامه‌ریزی نکردند. استارمر خواستار طرح بزرگتری برای صدور روادید موقت برای کارگران خارجی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم