غریب‌آبادی: تصمیم ایران در مورد تجهیزات نظارتی آژانس بر مبنای سیاسی بوده نه حقوقی

موضوع عدم همکاری ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج قرار است در جلسه دوشنبه شورای حکام بررسی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد دوربین‌های تاسیسات تسای کرج گفت که ‏تصمیم ایران در مورد تجهیزات نظارتی آژانس صرفا «بر مبنای ⁧‫ملاحظات سیاسی‬⁩ بوده و نه حقوقی» و آژانس «نمی‌تواند و نمی‌بایست» برای خود حقی در این زمینه قائل شود.

غریب‌آبادی، دوشنبه، 27 سپتامبر، در رشته توییتی نوشت: «از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند.»

روز گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد ایران از اجرای توافق اخیر مبنی بر ورود کارشناسان آژانس برای تبدیل حافظه دوربین‌های مراقبتی سر باز زده است.

آژانس یک‌شنبه، 26 سپتامبر خاطرنشان کرد که طبق توافق دوجانبه 12 سپتامبر، ایران اجازه تبدیل کارت حافظه بیشتر دوربین‌های مراقبتی در تاسیسات اتمی‌اش را به کارشناسان آژانس داد اما مانع ورود این کارشناسان به یکی از تاسیسات خود در کرج شد که قطعات سانتریفیوژ تولید می‌کند.

با این حال غریب‌آبادی گفت که دوربین‌های تاسیسات تسا مشمول این توافق نیستند و گزارش آژانس را «غیردقیق» و «فراتر از تفاهمات حاصله در بیانیه مشترک» خواند.

او در ادامه نوشت: «به همین خاطر بود که از عبارت "تجهیزات مشخص شده" در بیانیه مشترک استفاده گردید. از اینرو، گزارش 26 سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعا فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می‌باشد.»

آژانس به نقل از رافائل گروسی، مدیر این نهاد بین‌المللی بیان کرد که ممانعت ایران از ورود کارشناسان به تاسیسات اتمی کرج، ناقض توافق مشترک اخیر در 12 سپتامبر است.

گروسی چند روز پیش اعلام کرد که «مقامات ایرانی با ورود بازرسان بین‌المللی برای تعمیر و نگهداری تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه مخصوص آنها در تعدادی از سایت‌های هسته‌ای موافقت کردند.»

او همچنین گفت که حکومت ایران توضیحات کافی دریاره کشف آثار اورانیوم غنی‌شده در برخی تاسیسات اتمی خود نداده است.

او افزود که این عدم شفافیت بر توانایی آژانس در ارائه تضمین به جامعه بین‌المللی در مورد صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.

گروسی اشاره کرد که موضع دولت جدید ایران در رابطه با برنامه اتمی رادیکال است اما سیستم نظارتی کنونی در ایران تا حدودی امکان دسترسی به اطلاعات را برای آژانس فراهم می‌کند.

این در حالی است که مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی پس از 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در اواخر خرداد گذشته متوقف شد و هنوز برای از سرگیری آن تاریخی تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم