لندن: با ریاض برای حل بحران یمن کار می‌کنیم

بریتانیا تاکید کرد که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جیمز کلورلی، وزیر مشاور دولت بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، تاکید کرد که کشورش به همکاری با پادشاهی عربی سعودی برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای پایان‌دادن به درگیری‌ها در یمن ادامه می‌دهد.

او یک‌شنبه 26 سپتامبر در مصاحبه با خبرگزاری کویت گفت، لندن در حال رایزنی با کشورهای حوزه خلیج و متحدان بین‌المللی برای تامین امنیت منطقه است، زیرا این منطقه اهمیت راهبردی و حیاتی برای دولت بریتانیا دارد.

وی همچنین از شبه‌نظامیان حوثی خواست تا مذاکرات صلح را جدی بگیرند و برای پایان‌دادن به درگیری و رهایی مردم یمن از رنج و آوارگی گام بردارند.

ایران سلاح اتمی نخواهد داشت

این مقام بریتانیایی همچنین به دیدار هفته گذشته «لیز تروس» وزیر خارجه بریتانیا و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره کرد و گفت، وزیر خارجه بریتانیا در این دیدار بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که بریتانیا پیش شرط برقراری روابط با ایران را پایبندی تهران به صلح و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه می‌داند.

عناصر حوثی
عناصر حوثی

از سرگیری تلاش‌های صلح

اظهارات وزیر دولت بریتانیا پس از آن بیان شد که هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل متحد به یمن، به‌منظور از سرگیری مجدد مذاکرات سیاسی با هدف پیشبرد تلاش‌های صلح و حل مناقشات منطقه‌ای، سفر یک هفته‌ای از منطقه را آغاز کرده است.

همزمان دولت یمن بر اهمیت ابتکارات پادشاهی عربی سعودی و سازمان ملل به عنوان نقشه راه برای حل بحران یمن تاکید کرده است.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، ماه گذشته ابتکاری را برای پایان‌دادن به بحران یمن ارائه داد که به‌موجب آن یک آتش‌بس فراگیر تحت نظارت سازمان ملل متحد برای دستیابی به توافق سیاسی برقرار شود.

ابتکار سعودی که با همکاری فرستاده ویژه سازمان ملل و نماینده ویژه آمریکا در یمن انجام شد، شامل بازگشایی فرودگاه صنعا برای شماری از پروازهای منطقه‌ای و بین‌المللی و واریز مالیات و درآمدهای گمرکی دریافتی از کشتی‌های حامل مشتقات نفتی ورودی به بندر حدیده در حساب مشترک بانک مرکزی یمن بود که پیشتر در «توافقنامه استکهلم» به آن اشاره شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم