مدیر شرکت «هواوی» پس از آزادی به چین بازگشت

منگ وانژو به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران دستگیر شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت «هوآوی» که به اتهام نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در کانادا در بازداشت خانگی بود، آزاد شد.

منگ وانژو، پس از توافق با دادستان‌های آمریکایی، از بازداشت خانگی خارج و شنبه، 25 سپتامبر، راهی چین شد.

او که دختر ارشد بنیان‌گذار این شرکت است، حدود سه سال پیش به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران در فرودگاه ونکوور کانادا بازداشت شده بود.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده بود که منگ وانژو مسئولیت خود را در کلاهبرداری از موسسات مالی جهانی پذیرفته است. او متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و فریب دادن «بانک اچ‌اس‌بی‌سی» است.

دیوید کسلر، دستیار دادستان فدرال آمریکا در باره توافق وانژو با دادستان‌های آمریکایی گفته است که اگر متهم به تمام تعهدات خود طبق این توافقنامه عمل کند، دادستانی نیز تمام اتهامات مطرح شده علیه او را لغو خواهد کرد.

شرکت هوآوی که توسط پدر او، رن ژنگفی، بنیان‌گذاری شده است در بیانیه‌ای که شنبه منتشر شد نوشته است:«مشتاقانه منتظر هستیم که خانم منگ به سرزمین مادری خود بازگشته و دوباره در کنار خانواده‌اش قرار گیرد.»

خبرگزاری «رویترز» نیز در خبری اطلاع داد که او بعد از ظهر شنبه به چین رسیده است.

از سوی دیگر، پکن نیز ساعاتی پس از انتشار خبر توافق آمریکا و خانم منگ، دو تبعه کانادایی را از زندانی در چین آزاد کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری از خارج شدن هواپیمای «مایکل کووریگ» و «مایکل اسپاور» از قلمرو هوایی چین خبر داد.

این دو شهروند کانادایی در سال 2018 به اتهام جاسوسی و لطمه به «امنیت ملی چین» بازداشت شده بودند. رسانه‌های چینی نسبت به آزادی این دو فرد سکوت کرده‌اند اما پکن همواره گروگان‌گیری در جهت اهداف سیاسی را انکار کرده است.

چین در واکنش به آزادی مدیر مالی شرکت هواوی اتهام‌های مطرح شده علیه او را «کاملا جعلی» خواند. و گفت تبعه این کشور پس از آزادی از سوی کانادا در برابر پیگردهای آمریکا از خود دفاع می‌کند.

همچنین به گفته خبرگزاری فرانسه شرکت «هواوی» شنبه اعلام کرده که در برابر «ادعاهای دادگستری آمریکا» که علیه این شرکت مطرح شده از خود «دفاع خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم