تاکید وزارت خارجه آمریکا بر بازگشت سریع ایران به مذاکرات اتمی

مقام‌های آمریکا نسبت به بسته شدن پنجره بازگشت به برجام هشدار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران مبنی بر «بازگشت زود به مذاکرات» ضمن درخواست بازگشت سریع تهران به گفت‌وگوهای اتمی وین، گفت از ایرانی‌ها بپرسید منظورشان از «به‌زودی» چیست.

ند پرایس، شامگاه جمعه 24 سپتامبر در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت: «ما اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران، مبنی بر بازگشت به میز مذاکرات را مرتبا در طول این هفته شنیده‌ایم اما هیچ پاسخ شفافی در مورد زمان بازگشت به این مذاکرات دریافت نکرده‌ایم.»

امیرعبداللهیان پیش‌تر در مصاحبه‌ای با «خبرگزاری فارس» از آمادگی ایران برای بازگشت به مذاکرات در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفته بود: «جلسات زیادی داشته‌ایم و پنجره دیپلماسی و مذاکرات را باز نگه می‌داریم. ما به‌زودی به مذاکرات باز خواهیم گشت.»

پرایس در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: «ما برای بازگشت به وین و ادامه مذاکرات آماده هستیم. اما پنجره بازگشت به برجام برای همیشه باز نیست.»

پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات اتمی وین گفته بود: «زمان برای بازگشت به اجرای برجام نامحدود نیست.»

بلینکن هم پیش‌تر در اظهاراتی عنوان کرده بود: «داریم به نقطه‌ای می‌رسیم که بازگشت به مفاد دقیق برجام، دیگر مزایای اصلی پای‌بندی به این توافق را تضمین نمی‌کند.»

امیرعبداللهیان در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این‌که ایران در حال مطالعه پرونده برجام است گفت: «به‌زودی؛ یعنی به محض کامل شدن بررسی‌ها، این اقدام را انجام خواهیم داد.»

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران شامگاه پنج‌شنبه خاطر نشان کرد که «اولویت دولت سیزدهم برجام نیست و این پرونده از اولویت اول نظام خارج شده است».

این نماینده مجلس گفت که هنوز تیم مذاکره کننده مشخص نشده اما پرونده در دست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران است و احتمال دارد که یکی از معاونین وزارت خارجه در راس این تیم قرار بگیرد، اما مدیریت پرونده هسته‌ای در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.

از سویی، وب‌سایت «آکسیوس»، چهارشنبه، 22 سپتامبر، به نقل از دو مقام ارشد اسرائیلی نوشت که یک گروه مشترک آمریکایی اسرائیلی به‌دنبال احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران، با هدف یافتن «طرحی جایگزین»، هفته گذشته از طریق «ویدئوکنفرانس» اولین جلسه خود را برگزار کردند تا چنان‌چه مذاکرات اتمی وین به زودی ازسرگرفته نشود، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است

بیشترین بازدید موضوعات مهم