بورل: جلوگیری از تبدیل ایران به کشور اتمی اولویت اروپا است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که پس از احیای برجام، پرونده سیاست‌های منطقه‌ای ایران در دستور کار قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بازگشت به توافق هسته‌ای را گامی در راستای حل معضل سیاست منطقه‌ای تهران دانست و تاکید کرد، جایگزینی برای مذاکرات اتمی وین با ایران وجود ندارد.

بورل شنبه 25 سپتامبر در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» بیان کرد که گام نخست، ممانعت از شکل‌گیری ایران اتمی است و پس از آن به دیگر ‌پرونده‌ها رسیدگی خواهد شد.

او درباره برنامه موشک‌های بالستیک و پهپادهای ایرانی که از سوی حوثی‌ها برای هدف قراردادن تاسیسات شهری در سعودی و به خطر انداختن امنیت کشتیرانی بین‌المللی استفاده می‌شود، اظهار داشت: «ما قطعا نگرانی‌های زیادی در رابطه با ایران داریم اما نمی‌توان همه مشکلات را همزمان حل کنیم.»

وی افزود، هدف مذاکرات اتمی وین احیای توافق هسته‌ای با ایران است اما این پایان کار نخواهد بود و مسائل زیادی وجود دارد که نیازمند بحث و گفت‌وگو هستند.

مسئول سیاست خارجی اروپا گفت که اجازه بدهید گام‌به‌گام پیش برویم. او بیان کرد: «گام اول ممانعت از ایران اتمی است و سپس به دیگر مسائل خواهیم پرداخت.»

بورل درباره احتمال افزایش منازعات منطقه‌ای به‌دلیل سیاست‌های مداخله‌جویانه تهران در کشورهای منطقه، خاطرنشان کرد: «مسائل نگران‌کننده زیادی در منطقه وجود دارند اما اولین گام برای کاهش سطح منازعات در منطقه حل مشکل اتمی ایران است.»

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود که ایران «به‌زودی» به مذاکرات اتمی وین برای احیای برجام باز خواهد گشت.

سخنان وزیر خارجه ایران پس از آن ایراد شد که آمریکا از طرح‌های جایگزین در صورت عدم بازگشت به موقع تهران به مذاکرات سخن گفت.

امیرعبداللهیان گفت که دولت جدید در حال بررسی پرونده مذاکرات اتمی وین است و به‌زودی به مذاکرات با کشورهای 1+4 باز خواهیم گشت.

با این حال وزیر خارجه ایران در دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت که تهران نسبت به جدی‌بودن دولت آمریکا در بازگشت به برجام تردید دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم