مجلس نمایندگان آمریکا کمک یک میلیارد دلاری به «گنبد آهنین» اسرائیل را تصویب کرد

نخست وزیر اسرائیل: کسانی که سعی می‌کنند امنیت این کشور را به چالش بکشند، امروز پاسخ قانع کننده‌ای دریافت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجلس نمایندگان آمریکا با 420 رای موافق و 9 رای مخالف، لایحه اعطای کمک یک میلیارد دلاری این کشور به اسرائیل برای تقویت سامانه‌های «گنبد آهنین» را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پنجشنبه 23 سپتامبر، قرار بود این لایحه به همراه بودجه مورد بررسی قرار گیرد، اما این موضوع با توجه به اختلافات بر سر بودجه با مخالفت شماری از نمایندگان مواجه شد و لایحه اختصاص یک میلیارد دلار به گنبد آهنین به صورت جداگانه‌ در دستور کار قرار گرفت.

لایحه فوق برای تصویب نهایی به مجلس سنا ارسال خواهد شد.

به نوشته رویترز، حمایت نمایندگان حزب دموکرات به نوعی پایان دادن به انتقادات جمهوری‌خواهان در خصوص عدم حمایت این حزب از اسرائیل است.

رزا دلورو، رئیس کمیسیون تخصیص بودجه در مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب دموکرات در این باره گفت: «تصویب این لایحه بیانگر این است که تعهد کنگره به کشور دوست و متحد اسرائیل ، موضع مشترک هر دو حزب است.»

سامانه «گنبد آهنین» اسرائیل از یک واحد رادار و یک مرکز کنترل تشکیل شده است. این مجموعه می‌تواند پرتابه‌ها را پس از شلیک‌شدن به سرعت شناسایی و مسیر و هدف آنها را محاسبه کند. این سیستم برای رهگیری و انهدام پرتابه‌هایی که به سمت این کشور شلیک می‌شود، طراحی شده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، پس از تصویب این طرح در توییتر خود نوشت: «کسانی که سعی می‌کنند امنیت این کشور را به چالش بکشند، امروز پاسخ قانع کننده‌ای دریافت کردند.»

پیشتر اسرائیل اعلام کرده بود، این سامانه توانسته قریب به اتفاق 4350 راکتی که گروه حماس از غزه به‌سوی اسرائیل شلیک کرده است را سرنگون کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم