.
.
.

آمریکا: هنوز توافقی از سوی ایران برای بازگشت به مذاکرات نداریم

تاکید وزیر خارجه آمریکا بر راه‌حل دیپلماتیک برای بازگشت دو جانبه ایران و آمریکا به برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفت، ما به طور کامل آماده بازگشت به وین و ازسرگیری گفت‌وگوها هستیم، ولی هنوز توافقی با ایران برای بازگشت به مذاکرات نداریم.

بلینکن، شامگاه پنج‌شنبه 23 سپتامبر، در جمع خبرنگاران در خصوص بازگشت ایران به مذاکرات اتمی گفت: «پرسش این است که آیا ایران آماده انجام چنین کاری هست و اگر هست در چه زمانی.»

او تاکید کرد که آمریکا در پی مسیری برای «دیپلماسی هدفمند» به منظور بازگشت دوجانبه واشینگتن و ایران به «برجام» و رفع نگرانی‌‌های ایالات متحده و دیگر کشورها در رابطه با فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی است.

بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده هنوز بر این باور است که «بازگشت دو طرفه به اجرای تعهدات(برجام)» در راستای منافع آمریکا است و «بهترین گزینه در دسترس است تا بتوان برنامه اتمی ایران را محدود کرد و چارچوبی فراهم آورد تا بتوان دیگر فعالیت‌های برهم‌زننده آن را بررسی کرد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران چهارشنبه اعلام کرد، تهران خواستار ازسرگیری مذاکرات اتمی وین بوده که از ژوئن گذشته متوقف شده است.

او در دیدار با جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز بدون اعلام دقیق از سرگیری مذاکرات، اظهار داشت که دولت جدید ایران با بررسی دقیق سابقه مذاکرات اتمی وین، به این مذاکرات باز خواهد گشت.

وزیر خارجه ایران با اشاره به این‌که توافق هسته‌ای باید نتایج ملموسی برای کشورش داشته باشد، بیان کرد که تهران خواستار آن است که همه تحریم‌ها لغو شود. او‌ همچنین از طرف‌های دیگر خواست به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

«طرح جایگزین»

وب‌سایت «آکسیوس»، چهارشنبه 22 سپتامبر، به نقل از دو مقام ارشد اسرائیلی نوشت که یک گروه مشترک آمریکایی اسرائیلی به‌دنبال احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران، با هدف یافتن «طرحی جایگزین»، هفته گذشته از طریق «ویدئوکنفرانس» اولین جلسه خود را برگزار کردند تا چنان‌چه مذاکرات اتمی وین به زودی ازسرگرفته نشود، ایالات متحده تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز دوشنبه، 20 سپتامبر به خبرنگار «العربیه» گفت که باید تمام تلاشمان را برای بازگشت به مذاکرات انجام دهیم. چرا که «طرح(های) جایگزین بسیار ناخوشایند هستند».

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.