آمریکا: تحریم‌ها بر طالبان را حفظ، اما تاثیرش بر مردم افغانستان را بررسی می‌کنیم

وزیر خارجه چین: تحریم‌های اقتصادی از افغانستان برداشته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، در واکنش به اظهارات وانگ یی، وزیر خارجه چین در نشست گروه «جی 20»، گفته است که این کشور تحریم‌های خود علیه طالبان و دیگر گروه‌ها در افغانستان را اجرا خواهد کرد، اما تاثیرات آن بر شهروندان را نیز بررسی می‌کند.

به گفته بلینکن از آنجایی که چین ذخایر طالبان را در اختیار ندارد اظهار نظر برای آنها آسان است.

وزیر خارجه‌ چین، در نشست گروه جی 20 خواهان برداشتن تحریم‌های اقتصادی از افغانستان شده و افزوده است با توجه به وضعیت شهروندان این کشور باید این کار در اسرع وقت صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وانگ یی، در این نشست ذخایر بانک مرکزی (ده افغانستان بانک) را دارایی‌های شهروندان عنوان کرده و افزوده کشورها نباید از آن برای «چانه‌زنی‌های سیاسی» استفاده کنند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزوده است، ایالات متحده به کمک‌های خود به شهروندان افغانستان ادامه خواهد داد و پول مسدود شده بانک مرکزی این کشور در چارچوب حمایت از شهروندان می‌تواند آزاد شود.

بلینکن، همچنان در این نشست، مشروعیت طالبان را وابسته به پنج اصل عنوان کرد که طالبان باید به آنها عمل کند. در قدم نخست باید به شهروندان خارجی و افغان‌هایی که قصد خروج از کشور را دارند، اجازه سفر داده شود که این کار پیش شرط تعامل با طالبان خواهد بود.

او علاوه کرده است، نباید اجازه داده شود که گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان فعالیت کنند و طالبان باید تعهد کند که گروه‌های تروریستی از خاک این کشور، در برابر دیگر کشورها استفاده نخواهند کرد.

بر بنیاد اظهارات او، جامعه بین‌المللی به عنوان مدافعان حقوق بشر باید از شهروندان افغانستان حمایت کنند و طالبان نیز نباید دست به اعمال خشونت‌آمیز بزند. این گروه همچنین باید به تعهدات خود مبنی بر اعلام عفو عمومی عمل کند.

پس از پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در اقصی‌نقاط افغانستان و تسخیر پایتخت این کشور به‌دست آنها که به سقوط دولت مرکزی در کابل انجامید، دولت آمریکا ذخایر مالی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد.

برخی مقامات دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که نخواستند نام‌شان فاش شود، چهارشنبه، 18 آگوست 2021، به خبرگزاری «سی.ان.بی.سی» اطلاع دادند که دولت آمریکا دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده را در اختیار طالبان نخواهد گذاشت.

تام بلاک، کارشناس اقتصادی موسسه «فاندسترات»، که پیشتر مشاور مالی وزارت خارجه آمریکا بوده، در این باره گفت: «حکومت جدید افغانستان، با نظر به دستور مسدود شدن سرمایه‌های این کشور در ایالات متحده، که مانع از پرداخت بانک‌های آمریکایی و تسویه حساب می‌شود، در زمینه تحویل کالا و خدمات به عموم با یک چالش واقعی روبرو خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم