«اف‌بی‌آی»: افغانستان پناهگاه امن سازمان‌های تروریستی شده است

دولت بایدن گفته که با اتخاذ راهبرد «فراسوی افق» به جمع‌آوری اطلاعات و حمله به گروه‌های تروریستی در افغانستان ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریستوفر ری، رئیس پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» اظهار داشت که خروج آمریکا از افغانستان این کشور را مجددا به پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی تبدیل می‌کند.

ری که شامگاه چهارشنبه، 22 سپتامبر، در جلسه کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافته بود، اعلام کرد: «ما نگران هستیم که خروج ارتش آمریکا از افغانستان فرصتی برای بازگشت گروه‌های تروریستی ایجاد کند. این امر در گذشته در این کشور اتفاق افتاده است.»

در همین رابطه، مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا چهارشنبه با همتای روسی خود در هلسینکی، پایتخت فنلاند درباره ایجاد پایگاه‌های نظامی در اطراف افغانستان با هدف مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کرد.

روسیه با این طرح آمریکا به شدت مخالفت کرده است.

عناصر طالبان
عناصر طالبان

رئیس پلیس فدرال آمریکا همچنین تاکید کرد که شرایط در افغانستان ممکن است باعث تحریک و الهام بخشیدن به تروریست‌ها شود.

او افزود: «نگران هستیم که در نبود ما در افغانستان و فقدان اطلاعات از وضعیت آن کشور، سازمان‌های تروریستی به بازسازی خود و برنامه‌ریزی برای انجام عملیات‌های تروریستی اقدام کنند.»

دولت جو بایدن به‌رغم خروج از افغانستان گفته است که با اتخاذ راهبرد «فراسوی افق» می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات و انجام عملیات نظامی علیه گروه‌های تروریستی ادامه دهد.

با این حال، راهبرد جدید دولت بایدن پس از عملیات اخیر ارتش آمریکا در افغانستان که 10 شهروند غیر نظامی این کشور به اشتباه کشته شدند، مورد تردید قانونگذاران و کارشناسان ضد تروریسم قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید